arama

Google, Android’i sonsuza dek değiştirmek zorunda kalabilir mi?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen
  • 1 Star
    Loading...

5 milyar dolar para cezası mı? Ahh. Google’ın bile bunu hissetmesi gerekiyor, en azından biraz. Avrupa Komisyonu internet devini Android için bu kez yeni bir rekor para cezasına çarptırdığı için, AB ve Mountain View gibi. Niye ya? Antitröst düzenleyicileri, çevrimiçi reklamlarla etkileşim içinde Android’in baskın rolü tarafından rahatsız edilmektedir.

 

AB rekabet yetkilileri, Google’dan bu sefer 4.3 milyar avroluk bir fiyat talep ediyor. Bu, alışveriş arama sonuçlarının manipüle edilmesiyle son derece eşit oranda rekor kıranın neredeyse 2 milyar fazlasından fazlasına sahip.

Antitröst düzenleyicileri, Google’ın mobil reklamcılık alanında işletim sistemi ile oluşturduğu hakimiyette bir sorun görüyor. Android teoride açık kaynak olmasına rağmen, Google kendi tarayıcısında ve uygulamalarında Android ile birlikte çalışır ve ayrıca telefon üreticilerinin Android’in tıklatılmış sürümlerini çalıştıran cihazların oluşturulmasını engellediği de iddia edilir.

Bu, mobil cihazlarda reklam gelirinden yararlanmak için arama deviyi inanılmaz derecede güçlü bir konuma getirir. 2018’de, tüm mobil reklamcılık gelirlerinin üçte birinden fazlası Google tarafından oluşturulacak. 

 

 

Google’ın, sağlayıcılara ve üreticilere yasadışı ödeme yaptığı iddia edildi

AB’nin suçlamaları arasında, Google’ın yalnızca kendi yazılımlarının son cihazlarda kullanılmasını sağlamak için sağlayıcılara ve donanım üreticilerine yasadışı ödeme yapması da yer alıyor. Amaç, Google hizmetleri olmayan diğer sistemlerin rekabet etmek için yeteri kadar büyümesini önlemektir. Doğal olarak, daha küçük rakipler, bu ölçekte üreticilerle lobi yapmak için gereken paraya sahip değiller.

 

Ancak, ekonomik uzmanlar bu büyüklükte bir ceza beklemekteydiler, bu yüzden Google, sürpriz bir şekilde ele geçirilemedi. Ve CEO’su Sundar Pichai’nin Android’in tüketicilere ve geliştiricilere olan faydalarını vurgulayan yeni bir blog yazısı ile PR saldırı stratejisi zaten devam ediyor. Bununla birlikte, elbette, Google’ın bu avantajları sağlamak için üreticilerin lehine satın almak zorunda olmadığını iddia edebiliriz.

Google’ın Brüksel’den, bu şeylerin değişmesi gereken bu açık sinyali nasıl tepki vereceğini görmek heyecan verici olacaktır. Reklam gelirleri, Google’ın genel iş konseptinin kalbinde yer almaktadır ve biraz azalan gelirlere ve mobil cihazlarda reklam engelleyicilerinin kullanımının artmasına rağmen, çevrimiçi reklamcılık sektörü hala oldukça kazançlıdır.

 

 

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor