arama

Google, bipedal robot ekibi Schaft’i kapattı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Şirket en iddialı robot planlarından geri adım atmaya devam ediyor

Google, 2013 yılında Alfabe tarafından satın alınan, az bilinen bir Japon robot ekibi olan Schaft’ı kapattığı haberi ile robot hırslarını geri adım atmaya devam ediyor.

Schaft, en gelişmiş bipedal robotik geliştirme çalışmaları ile tanındı . Firmanın kökeni, mühendislerin biyo-ilham robot ayaklarını metal kemikler, kaslar ve tendonlarla oluşturduğu Tokyo Üniversitesi robot laboratuarında buldu. Ekip daha sonra daha geleneksel sistemlere geçerek, endüstriyel robotik donanımını daha güçlü ve hassas olacak şekilde değiştirdi.

Schaft, 2013 yılında Alfabenin satın aldığı sekiz robot şirketten biriydi. Bu grup, en çok gösterişli YouTube videoları ve hayvan benzeri robotlarla tanınan Boston Dynamics’i de içeriyordu . Bu alışverişler, 2014’te Google’ı 2014 yılında cinsel taciz suçlamalarından sonra 90 milyon dolarlık bir çıkış paketiyle bırakan eski Android başkanı Andy Rubin tarafından yönetildi .

Rubin’in ayrılmasının şirketin robot bölümünde ( dahili olarak “ Çoğaltıcı” olarak bilinir) bir liderlik boşluğu bıraktığı bildirildi . Business Insider’a göre , grup başlangıçta 2020’den önce tüketici odaklı bir ürün çıkarmayı planlamıştı, ancak kısa bir süre önce satın aldıkları teknolojinin, ticarileştirmeden daha önce umduğundan daha fazla olduğunu keşfettiler.

Yani, 2017’de Google, Boston Dynamics ve Schaft’ı SoftBank’a sattığını duyurdu . Boston Dynamics’in satışı gerçekleşti, ancak TechCrunch’tan gelen bir rapora göre, Schaft’inanlaşmasındaki bazı şartlar yerine getirilmedi.

Google’ın ana şirket Alfabe sözcüsü anlattı Nikkei : “Biz birçok seçenek araştırdı ama sonuçta Schaft yavaşlatma kararı Schaft edinimi ile harekete geçmemesi için Softbank kararını takiben. Alfabenin içinde veya dışında başka yerlerde iş bulmalarına yardımcı olmak için çalışanlarla birlikte çalışıyoruz. ”

TechCrunch , satışın Google’ın robotikteki değişen hırslarının bir parçası olduğunu söylüyor. Artık, “robotik olmayan robotlar ve robotik silahlar gibi endüstride lider çözümlere” yöneliyor. Schaft’un çalışması kesinlikle bu vizyona uymuyor gibi görünüyor. 2016 yılında sergilenen en yeni robot prototipi, merdiven ve evlerde gezinmek için tasarlanmış iki ayaklı bir yaratımdı.

Buna rağmen, Google robotik oyunda çok yakında sinirini kaybetmiş olabilir. Bu yılın başlarında Boston Dynamics başlatmak için planlarını açıkladı satan Marc Raibert o diğer şirketler üzerinde inşa edebileceğini esnek ve her yerde bir platform olmasını şirketin botlar istediğini söyledi 2019 CEO ticari onun dört ayaklı Nokta Mini robot. Başka bir deyişle robotun Android’i olacağını söyledi.

etiketlerETİKETLER