arama

Google Chrome ‘un Gerçek Hikayesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen
  • 1 Star
    Loading...

Chrome, web sitesi tüketiminin kolaylığını önemli ölçüde geliştiren bir uygulamadır. Aslında, yarışmadaki her temsilci bir şekilde kopyalar. Bugün ikinci Internet Explorer denir .

 

On yıl öncesine geri dönelim ve tarayıcıların aslında nasıl çalıştığını ve nasıl çalıştığını hatırlayalım. Bugün Google Chrome gibi , bunlar İnternet’e göz atmak için gerçek çok işlevli birleştiricilerdi. Mozilla, Microsoft, Opera ve diğerleri, uygulamalarına rakiplerinden bir şekilde ayırabilecek yeni özellikler ekleyerek birbirlerini aşıyor.

Google Chrome , Google patronunun iradesine karşı oluşturuldu.

Bugün Chrome tarayıcısının onuncu yıldönümünü kutlamak için bir nedenimiz yoktu. O zamanki Google başkanı – Eric Schmidt – kendi tarayıcısını oluşturma fikrine şiddetle karşı çıktı. Şirketinin tarayıcı pazarında rekabete girecek zaman ve kaynak bulunmadığına inanıyordu.

Google’ın kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page’in farklı bir görüşü vardı. Mozilla’dan birkaç mühendis almak için fon almak için şirketteki etkisini kullandılar. Schmidt, uygulamanın prototipini sunarken, hatayı itiraf etti. “ Fikrimi değiştirmek zorunda kalmam çok güzeldi, ” diye hatırlıyor Schmidt .

Tarayıcı, Eylül 2008’in ikinci yarısında piyasaya çıktı. Tarih biraz gizlenmiş olsa da, ilk kez kullanmaya başlayabiliriz. Test için tasarlanmış ve yabancıların kullanması için tasarlanmamış bir üretim beta sürümüydi. 11 Aralık’a kadar kararlı versiyonunun ortaya çıkmadığı görüldü. İlk başta sadece Windows XP’deki sürümde. 25 Mayıs 2010’a kadar Google’ın OS X ve Linux’ta Chrome’u yayınlamamasıydı.

Dünyanın uzun zamandır görmediği bir tarayıcı.

Chrome, bir web tarayıcısının nasıl görüneceğini ve çalıştırıldığını dünyaya gösterdi. Her şeyden önce, en başından itibaren tüm web standartlarına uygunluğu ele aldı. İkincisi, şeytani bir şekilde hızlıydı ve web sitelerini anında yaratıyordu. Üçüncüsü, minimalist bir arayüze sahipti, bu sayede ekranın çoğu, tarayıcı arayüzü değil, web sitesinin kendisi tarafından işgal edildi. Buna inanmak zordur, ancak bu üç özelliğin tümünü sunan bir alternatif yoktu.

 

 

Chrome tarayıcısında yeni sekmeyi görüntüleyin. Birçok uzantı kurulsa da, arayüzde minimalizmi korur – kendini başlattığı bir trend

Başlangıçtaki rekabet, piyasadaki kromun görünümünü küçümsedi. Yeni arkadaşını , Mozilla ya da Opera gibi başarısına inanmayan ve hatta Internet Explorer’ın kurallara uyup pazarladığını belirten mevcudiyetini görmezden gelerek sıcak karşıladı . Sadece miyopi belirtisi idi.

Ağır ve rahatsız edici canavarların Chrome tarafından sunulan kolaylık ve hız konusunda hiçbir şansı olmadığından hızlıca çıktı. Aynı zamanda, Chrome’un bugünkü kullanımıyla ilgili argümanlarının olmadığı zamanlarda, Google’ın ekosistemiyle kesinlikle entegre edilmediğini ve Chrome Web Mağazası olmadığını hatırlamakta fayda var. Google ürünü kalite kazanıyordu.

Google Chrome tarayıcısı para kazanmak zorundadır.

Chrome iki öğeden oluşur. Temelini Chromium ve bu nedenle doğru web tarayıcısı. Tüm uygulamanın temelini oluşturan açık kaynak bir projedir. Chrome, tescilli çözümler için Chromium modifiye edilmiştir. İlk başta, ikisi arasındaki farklar küçüktü. Örneğin, Chrome, Chromium’un yoksun bıraktığı Adobe Flash tekniği için destek içeriyordu.

Bununla birlikte, tarayıcı yıllar içinde piyasada giderek daha önemli hale gelmiştir. Web uygulamalarının nispeten hızlı ve kullanışlı olabileceğini dünyaya kanıtladı. Ve bu dünya açıkça bu yaklaşımla ilgilendiği için, onu fethetme zamanı

 

Chrome, standartlara uygun hafif, hızlı ve kullanışlı bir tarayıcı olarak başladı. Bugün, Chrome, sanallaştırılmış bir işletim sisteminden çok az kaynak tüketen veya işlevsel olan güçlü, işlevsel ve yavaş bir ineğdir. Rekabet hatalarının çoğunu tekrarlıyor, bu sayede alternatif olarak var olabiliyordu. Ancak, daha akıllıdır.

Chrome’un ağırlığı büyük ölçüde modülerliğinden ve dolayısıyla işlevlerini uzantılar yoluyla artırma olasılığından kaynaklanıyor. Bununla birlikte, söz konusu uzantılar kullanışlı ve kullanışlı olup, bu tarayıcıya ait aslanların payı muhtemelen bu küçük programlar olmadan tarayıcıyı kullanmayı hayal edemez. Google hizmetleriyle yakın entegrasyondan şikayet etmek de zordur, çünkü çoğumuz bunları kullanıyoruz.

Chrome, ikinci İnternet Explorer’dır. Sadece, bir değişiklik için, hemen hemen herkes onu sever.

Microsoft’un tarayıcısı olarak bir kez sızıcı, özgür ve kararsız değildir. Kendi uyumlu olmayan çözümlerini yumuşak bir şekilde uygular. Web’deki eylemlerimizi gizliliğimizi büyük ölçüde ihlal eden bir şekilde izler, ancak karşılığında bize uygun ipuçları ve öneriler sunar. Bu yavaş ve kaynak tüketiyor, ancak karşılığında basit bir işletim sistemine yakın seviyede işlevsellik sunuyor.

Şu anda, Chrome yüzde 62 oranında kontrol ediyor. Masaüstü tarayıcıları pazarı (ikinci sırada Internet Explorer% 12’ye yakın pay) ve% 62’si. cep telefonları pazarı (ikinci sırada Safari – pazarın yüzde 26.61’i). Piyasadaki en popüler işletim sistemi için sadece bir sistem tarayıcısı değil, aynı zamanda İnternet kullanıcılarını diğer platformlardaki Edge ve Safari sistemlerini terk etmeye de teşvik ediyor. Chrome şartları şart koşuyor ve temelde gerçek bir rekabet yok.

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor