arama

Google Haritalar ipuçları ve püf noktaları!

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • fulya ırkoren
 • 1 Star
  Loading...

Google Haritalar olmadan nerede olurduk? Şey, muhtemelen burada olurduk, ama gelmemiz biraz daha uzun sürdü. Google’ın harita hizmeti, seyahat etme şeklimizi değiştirdi. Birkaç önemli ipucu ile bu önemli uygulamadan daha fazlasını elde edebilirsiniz.

 

Google Haritalar ipuçları ve püf noktaları

Şehirlerde popüler yerleri bulun Yerel bir rehber ol
Zaman çizelgenizi keşfedin Yer listeleri oluşturma ve paylaşma
Ulaşım tarzınızı seçin Rahatsızlıklardan kaçının
Toplu taşıma programlarını kontrol et Verileri yalnızca Kablosuz modla kaydet
Önceden planlamak Mevcut konumunuzu paylaşın
Bir konum veya yol tarifi paylaş Önemli adresleri kaydet
Çıkartma ve etiket kullan Sokak Görünümü’nde gör
Hareketleri kullan Google Earth’te gör
Kaçınılması gereken yolları bilir Detours ekle
Sesini kullan Konum geçmişinizi silin

 

Şehirlerde popüler yerleri bulun 

Belki de Google Haritalar’daki parlak bej / turuncu vurgulanmış alanları fark ettiniz – ama aslında ne için olduklarını biliyor musunuz? Kolay! Şehirlerde popüler bölgeler gösterirler (yüksek konsantrasyonda insanlar). Çoğu durumda bu alanlar barlar, restoranlar ve dükkanlarla doldurulur. Bu, kontrol edilmesi ilginç olabilecek alanları kolayca filtrelemenize yardımcı olur. 

 

 

Yerel bir rehber ol

Google Haritalar, birçok mağaza ve restoranın açılış saatlerini, yorumlarını ve fotoğraflarını gösterir. Bunlar yalnızca mağaza ve restoran sahiplerinden gelen resmi girişler değil, sayısız Google Haritalar kullanıcısından gelen girişler değildir. Google, birçok gönüllünün yardımına güvenir ve katkıda bulunan kullanıcıları teşvik etmek ve ödüllendirmek için Yerel Rehber programını oluşturdu. 

 

 

Zaman çizelgenizi keşfedin

Konum hizmetlerini etkinleştirdiyseniz ve Google Haritalar’ı kullanıyorsanız, Google son hareketlerinizin neredeyse tamamını bilir. Adımlarınızı izlemek isterseniz, bulunduğunuz yeri ve söz konusu konumda çektiğiniz fotoğrafları gösteren “Zaman çizelgenizi keşfedin” özelliğini inceleyin (coğrafi etiketleme ve Google Fotoğraflar’a yüklediyseniz). ). 

Veriler, hareket profilinizden (çoğu zaman bu, telefonunuzu ayarlarken yapılır) ve fotoğraflarınızdan elde edilen coğrafi etiketli verilerden toplanır. Google’dan biraz ürkütücü bir özellik, ancak yine de oldukça yararlı. 

 

 

Yer listelerini oluşturma / paylaşma / içe aktarma

Bazı seyahat ipuçları arayan bir arkadaşım var mı? Yararlı hissediyorsanız, Google Haritalar’da kolayca bir liste oluşturabilir ve doğrudan bunları paylaşabilirsiniz. Yerlerim> Kayıtlı> Yeni’yegiderek bunu yapabilirsiniz . Ardından, haritadaki yerleri tek tek işaretleyebilir ve listenize ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, bağlantıyı listeye arkadaşınıza gönderebilirsiniz. 

 

 

Ulaşım tarzınızı seçin

Google Haritalar’ın, ekranın sağ alt köşesindeki simgeye dokunarak erişebileceğiniz dört farklı taşıma modu vardır. Görüntünün seçimi şu an seçildiğine göre değişir: eğer sürüşe ayarlanmışsa, bir aracın simgesi görürsünüz, toplu taşıma araçlarını görüyorsanız, bir tren görürsünüz. Bir kişiyi görürsünüz ve bisiklete binme durumunda bir bisikletçi görürsünüz. Simgeye dokunduktan sonra, ekranın üstündeki uygun simgeye dokunarak modu değiştirebilirsiniz.

 

 

Rahatsızlıklardan kaçının

Aynı ekranda, Seçenekler’e dokunarak ücretli yollardan kaçınmak, tercih ettiğiniz toplu taşıma araçları ve çok farklı otobüs veya tren transferleri ile tamam olup olmadığınız gibi ek kriterler belirlemenizi sağlar.

 

Toplu taşıma programlarını kontrol et

 

 

Başka bir favori özellik: Toplu taşıma ile seyahat ediyorsanız, Google Haritalar, çeşitli aktarma biçimlerinin yanı sıra herhangi bir aktarma zamanına ilişkin varış ve kalkış saatlerini gösterir.

 

Verileri yalnızca Kablosuz modla kaydet

Artık çevrimdışı kullanım için haritalar indirebilirsiniz, bu yeni özellik çok seyahat eden veya ayın bitiminden önce mobil veri tükenmeye başlayanlar için çok yararlıdır.

Hamburger menüsüne basın,  Ayarlar’ı  ve ikinci seçeneği açın (Google Haritalar sürüm 9.32 veya üzerindeyseniz), yalnızca Kablosuz bağlantıyı okuyacaktır   Google Haritalar’ın yalnızca Wi-Fi açıkken veya indirilen çevrimdışı alanlarınıza bağlı olduğunda çalıştığından emin olmak için anahtarı değiştirin.

 

 

Önceden planlamak

Bir veri sinyalinden uzaklaşacaksanız veya bir servete mal olan bir ülkede dolaşımda bulunuyorsanız, haritaları bir mahalle, bir şehir veya bir devlet olarak çevrimdışı kullanım için kaydedebilirsiniz. Sadece üzerinde sol üst dokunun en hamburger menü vurmak  Çevrim alanlar ,  ve yeni bir alan eklemek için ekranın alt kısmındaki artı düğmesine basın.

 

 

Mevcut konumunuzu paylaşın

Google Haritalar, konumunuzu bir arkadaşınızla veya gruplarla paylaşmanıza olanak tanıyan, son derece küçük ve küçük bir özelliğe sahiptir. Bir yerde buluşmayı planlıyorsanız veya bir turdaysanız ve arkadaşlarınızın ve ailenizin nerede olduğunuzu bilmesini istiyorsanız, bu harika bir küçük araçtır. Konumunuzu paylaşmak için yapmanız gereken tek şey Google Haritalar menüsü> Konum paylaş seçeneğine gitmek ve daha sonra belirli bir süre boyunca veya özelliği devre dışı bırakana kadar paylaşmak istiyorsanız seçin. Daha sonra, konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişileri seçebilirsiniz.

 

 

Bir konum veya yol tarifi paylaş

Bir konumu paylaşmak, haritadaki ilgi alanına, ardından sağ üst köşedeki üç noktaya, ardından Paylaş ,  Bluetooth üzerinden e-posta ile Google Drive’a paylaşmanızı sağlayarak çalışır.

Yol tariflerini de paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için, istediğiniz başlangıç ​​noktasını ve hedefi ayarlayın, taşıma modunuzu seçin ve ardından Paylaşım yönergelerine basmadan önce sağ üst köşedeki noktaların üçlüsüne basın Paylaşılan yönlerin alıcısı, talimatların yanı sıra bir bağlantının bir özetini görecektir. Bağlantı tıklandığında, Google Haritalar’daki talimatları açarak seyahatlerine başlayabilecekler. Ayrıca, Waze gibi başka bir harita uygulamasında yönlendirmeleri açmak veya çevrimiçi olarak görüntülemek de mümkündür.

 

 

Önemli adresleri kaydet

Uygulamada Menü> Yerleriniz’e dokunun  ve adresleri kaydetmek için Ana Sayfa  veya  İş’ebasın  . Bu, yol tarifi alma sürecini hızlandırır ve ayrıca Google Asistan’ın ve taşıma kartlarının sorgulayıcı zihnini beslemeye yardımcı olur.

 

 

Bulmanızı ve hatırlamanıza yardımcı olacak etiketler ve etiketler kullanın

Evinizi ve işyerinizi haritada öne çıkarmak için çıkartmalar kullanabilirsiniz. Sadece hamburger menü düğmesine, ardından  Yerlerinize basın . Evinizin veya işinizin sağ tarafındaki noktaların üçlüsüne dokunun ve ardından Simgesini değiştir’i seçin  Burada seçim için bir dizi çıkartma göreceksiniz.

Yıldızlı olduğunuz yerler için, yerini daha kolay tanımlamak ve hatırlamak için bir etiket ekleyebilirsiniz. Konum için bilgi ekranını açın ve ekranın sağ üstündeki noktaların üçlüsüne basın ve ardından Etiket ekle’ye basın . Burada istediğiniz her şeyi girebilirsiniz, ‘bar’, ‘ilginç bakış’, her neyse.

 

 

Sokak Görünümü’nde gör

Google Haritalar uygulamasında Sokak Görünümü kaybolmadı, biraz taşındı. Sokak Görünümü’nü görmek için bir yere basın veya bir yer arayın. Çubuğun üzerinde, lokasyonun adı ve derecesiyle birlikte, bir görüntü ve dairesel bir ok içeren küçük bir dikdörtgen pencere bulunacaktır. Sokak Görünümü’nü yüklemek için buna basın.

 

 

Hareketleri kullan

Haritaları sıkıştırıp yakınlaştırarak yakınlaştırabileceğinizi biliyorsunuz, ancak bunu tek bir rakamla da yapabilirsiniz – diğer elinizle bir gidonu tutuyorsanız veya rahatsızlık veremiyorsanız bu kullanışlı bir özellik. iki elinizi kullanarak. Ekrana iki kez dokunun, ancak ikinci musluktan sonra parmağınızı veya parmağınızı kaldırmayın. Uzaklaştırmak için yukarı kaydırın ve yakınlaştırmak için aşağı kaydırın.

İki parmağınızla kaydırarak haritayı da eğebilirsiniz – daha az eğmek için yukarı, aşağı doğru – ve dairesel hareketi iki parmağınızla döndürerek haritayı döndürün. Birçok kentsel alanda, düz haritayı eğdiğinizde 3D model haline gelir.

 

 

Google Earth’te gör

Menü düğmesine dokunun ve dünyayı görkemli 3D’de görmek için Google Earth’ü seçin. Haritalar’da olduğu gibi, hızlıca kaydırarak, sıkıştırarak ve çift dokunarak gezinebilirsiniz. Bunun çalışması için Google Earth uygulamasını indirip yüklemeniz gerekeceğini unutmayın.

Kaçınılması gereken yolları bilir

Google Haritalar uygulamasında en sevdiğimiz şeylerden biri, bize canlı trafik bilgisi verebilmemizdir. Renk kodlaması, normal trafik için herşeyin kristal berraklığında olmasını sağlar, bazı şeyler yavaşladığında sarı renkte yanar ve farklı bir şekilde gitmeniz veya fazladan zamana izin vermeniz gerektiğinde kırmızıdır. Gösterilmiyorsa Menü> Trafik bölümüne gidin .

 

 

Detours ekle

Navigasyon modundayken, varış noktanıza giderken, aniden bir çörek yemeyi hatırladığınızı hatırlayarak, hızlı bir çukur durağı ekleyebilirsiniz. Sadece büyüteç simgesine basın ve Benzin istasyonları  ve  Kahve dükkanları gibi bazı yararlı seçenekler göreceksiniz  Ayrıca, tekrar büyüteç üzerine basarak ve arama sorgunuza girerek daha spesifik bir şey arayabilirsiniz.

Çukur duruşları için seçenekler rotanız boyunca belirecek ve yolunuzun yolculuğunuza ne kadar zaman kalacağı, böylece en uygun olanı seçebilirsiniz.

 

 

Sesini kullan

Navigasyon yaparken Google Haritalar’ı sesinizle kontrol edebilirsiniz. Sadece mikrofon simgesine dokunun ve aşağıdaki gibi komutları kullanın:

 

 • Sessiz
 • Sesi aç
 • Sessiz ol
 • Sessiz Sesli Rehberlik
 • Göster / Aç / Sat Uydu
 • Gizle / Kapat / Uyduyu Kapat
 • Göster / Aç / Kapat Trafik
 • Trafiği Gizle / Kapat / Temizle
 • Alternatif rotaları göster
 • Diğer rotaları göster
 • Oraya başka nasıl gidebilirim?
 • Sonraki dönüş
 • Sıradaki benim sıram nedir?
 • Oraya başka nasıl gidebilirim?
 • Sonra ne yapacağım?
 • Nerede döneceğim?
 • Nereden çıkarım?
 • Hangi çıkışı alıyorum?
 • Sıradaki dönüşüme ne kadar var?
 • ETA’m ne?

Ses kontrolünün özellikle gürültülü araçlarda oldukça bozuk olabileceğini gördük, bu yüzden denemeden önce müziğinizi duraklatmak iyi bir fikir olabilir.

 

Konum geçmişinizi silin

Şimdiye kadar yaşadığınız her yerin ayrıntılarını saklamak istemiyorsanız, konum geçmişinizi silebilirsiniz. Cihazınızda  Ayarlar> Konum> Google Konum Geçmişi’ne gidin  ve açmak isteyip istemediğinize karar vermek için geçiş düğmesini kullanın veya Google’ın sahip olduğu tüm bilgileri kaldırmak istiyorsanız ekranın alt kısmına ve Konum geçmişini sil seçeneğine  basın  . geçmiş hareketlerin.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor