arama

Google, HTC’nin Akıllı Telefon Birimini Satın Aldı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Seyfullah Karan
 • 1 Star
  Loading...

Geliştirmiş olduğu Android işletim sistemiyle akıllı telefon dünyasında oyun kurucu rolünü üstlenen Google, satışa sunduğu Pixel modelleriyle iPhone’a dişli rakip olmayı da başarmış bulunuyor. Son dönemde atağa kalkan şirket, şimdilerde HTC’nin mobil cihazlar birimini 1,1 milyar dolar karşılığında satın aldığını resmen doğruladı. Aslında her iki şirket de birbirine pek yabancı sayılmaz, çünkü Pixel telefonunun üretiminde yakın bir şekilde çalışıyorlardı.

Yöneticiler karardan memnun

Konuyla alakalı yabancı teknoloji sitelerine demeç veren Google’ın donanım departmanı başkanı Rick Osterloh, “Google fanlarını çok güzel günler bekliyor, çünkü daha önce de birlikte muhteşem işler başardığımız HTC ekibiyle tek bir takım haline gelerek heyecan verici çalışmalara imza atacağız” dedi.

HTC’nin finans müdürü Peter Shen, New York Times’e yaptığı açıklamada ise anlaşmanın ardından HTC’nin hala daha 2 bin kadar AR-GE çalışanını istihdam edebileceğini belirtti. Satın almadan önce bu rakam 4 bin dolaylarındaydı. Buna göre Google, HTC’nin akıllı telefon departmanını fikri ve mülki haklarının yanı sıra çalışanlarıyla da bünyesine transfer etmiş oldu.

Şimdi ne olacak?

Kısa cevap, hiçbir şey. Biz tüketiciler için pek de farklı bir şey olmayacak. HTC yine akıllı telefon modellerini satışa sunmaya devam edecek. Yalnızca Google ve HTC güçlerini birleştirerek ortaya çok daha inovatif ve yenilikçi modeller sunmayı sürdürecek. Satın alma kararının ardından piyasaya çıkacak ilk akıllı telefon modeli şimdiden merak konusu oldu.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor