arama

Google, Japonya’yı İnternetsiz Bıraktı.

Google Hatası Sonucu Japonya İnternetsiz kaldı.
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Teknoloji devi Google, yaptığı çalışmalarla ve gelişimler ile her zaman ön plana çıkan bir kurum bildiğiniz gibi. Hatta internet dünyasının en büyük firmalarından birisi. Peki ama nasıl bir çalışma oldu da Japonya için kötü sonuçlar ortaya çıktı? Geçtiğimiz haftalarda Google tarafından internet servis sağlayıcılarının kullandığı yönlerdirme protokolü hatasından dolayı, Japonya’nın neredeyse yarısı internetsiz kaldı. İnternette bağlantılar kesilmiş ve hatta yavaşlamalar yaşanmış. Durumla alakalı içişleri bakanlığı soruşturma dahi başlatmış.

Google, BGP’yi (Border Gateway Protocol – Sınır Geçit Protokolü) yanlışlıkla kapattıktan sonra ülkenin yarısının interneti aniden kapandı. Hata sonucunda bazı verileri yanlışlıkla Verizon’a göndermiş ve bu da sunucularda bir kilitlenme yaratmış. Yani geçit protokolleri devre dışı bırakılmış bir süre. Haliyle Google kendini yanlışlıkla IP adresi gibi göstermiş. Bir internet servis sağlayıcısı da olmadığı için hep hatalar ve sorunlar yaşanmış. Bu durum ile ilgili olarak da Japonya üzerinde oldukça büyük bir yavaşlık yaratılmış.

Google hatanın sorumluluğunu kabul etmiş ve duruma hızlı bir şekilde müdahale etmiş. Şirketin sözcüsü verdiği demeçle bilgiyi doğruladı ve durumu 8 dakika içerisinde düzelttiklerini belirtti. İnternet bağlantısı durumun düzeltilmesi ile yavaşlamalar yaşansa da 1 saat içerisinde normale dönebildi. Kişiler için de haliyle bir sorun halini almış bu durum. Kısa süreli olarak yaşanan bu kesinti, ticaret sektörünü, finans sektörünü ve diğer endüstrilere dair sektörel çalışmaları da etkilememiş diyebiliriz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ