arama

Google, Samsung’dan daha fazla RCS mesajlaşma desteği alıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Google  uzun süredir geliştirdiği yeni nesil metin mesajlaşma standardı için Samsung’dan biraz daha fazla satın almayı garantiledi.

AndroidOS yapıcısının  , daha zengin iletişim ve içerik değişimini desteklemek için hangi SMS’i sunabileceğini artıran Zengin İletişim Servisleri (RCS) konusundaki umudu  , parçalanmış Android ekosistemini, zengin bir yerel mesajlaşma olanağı sunacak şekilde sunabiliyor – bir Apple’ın iMessage’ı iOS’ta.

Ancak , kaç tane Android cihazının var olduğu belli, büyük bir görev . Ve Google, tüm endüstrinin RCS’yi (sadece cihaz üreticilerinin değil, aynı zamanda taşıyıcıların da) desteklenmesi için adım adım ilerlemesini gerektiriyor.

Bir an için uzaklaştıkça, daha da büyük sorun mesajlaşma gemisinin, WhatsApp gibi kitlesel olarak popüler platformlara sahip olduğu ve Telgraf zaten milyarlarca kullanıcıyı kendi duvarlı bahçelerine boşalttı, yer çekimini SMS’den uzaklaştırdı.

Bunun Google’ın denemesini durdurmasına rağmen, stratejisinde de karışıklık yaratmış olsa bile – mesajlaşma çabalarını biraz da olsa etrafa yaymak (Allo gibi yanlış başlangıçlarla).

Google, RCS’yi ikiye katladıiçinde nisan yerine next-gen SMS için daha fazla destek almak amacıyla odaklanmak bağımsız Allo mesajlaşma uygulamasından kaynaklar çekti.

Aynı zamanda RCS’nin arkasında bir momentum inşa etmeyi başardı. Bu yılki Mobil Dünya Kongresi’nde, şu anda RCS’yi desteklemiş olan 40’tan fazla taşıyıcıyı , bir yıl öncesine kadar 27’den beri açıkladı . En son destek rakam 55 de taşıyıcı sayıda koyun.

Ancak, RCS uzmanı Jibe Mobile’ı satın almasından üç yıl sonra  ve ‘mesajlaşmanın geleceği’ oluşturma konusundaki iddialı konuşması – bunun çok az bir işareti var.

Eklenen bir kırışıklık, taşıyıcıların ayrıca, sadece niyet ettikleri değil, RCS desteğini aktif bir şekilde yuvarlatmaları gerektiğidir. Ve tam olarak kaç tane olduğu belli değil.

Bu aşamada kaç tane RCS kullanıcısı olduğu da net değil. (2016’da taşıyıcılar yalnızca bir milyar kullanıcıya kullanıcı için “bir yol” oluşturmaktan bahsediyorlardı – bir zamanlar SMS’in birkaç milyardan fazla kullanıcısı vardı, bu da standart üzerinden yeni nesil mesajlaşma yakınlığına yakın bir şey yaratma şansının düşük olduğunu gösteriyordu.)

Basın açıklamasıyla açıklanan en son Google destekli RCS gelişmesi, Mountain View ve Samsung arasında “genişletilmiş bir işbirliği” oluşturuyor. Söz konusu  mesaj müşterilerinin “bulut ve iş mesajlaşma platformları dahil her bir RCS teknolojisi ile sorunsuz bir şekilde çalışacaklarını” söyledi.

Çift, daha önce “Samsung cihazlarını seçmek” için RCS desteği ekledi, ancak şimdi RCS özelliklerinin mevcut Samsung akıllı telefonlarına getirileceğini söylüyorsun – Galaxy S8 ve S8 + ile birlikte S8 Active, S9, S9 + dahil , Note8, Note9 ve Android 9.0 veya sonraki sürümlerini çalıştıran A ve J serilerini seçin.

Hangi adil birkaç cihaz gibi geliyor. Ama aynı zamanda bundan daha çamurludur – çünkü destek yine de taşıyıcı ve piyasaya elverişliliğe tabidir. Bu yüzden Samsung Android cep telefonlarının alt kümesinde bile evrensel olmayacak.

Ayrıca şimdi yeni Samsung Galaxy akıllı telefonlarının (seçecek) RCS mesajlaşmasını doğal olarak destekleyeceğini söylüyorlar. Ama yine de, bu sadece taşıyıcıların standardı desteklediği yer .

“Bu, hem Android Mesajları hem de Samsung Mesajları kullanıcıları ile tüketicilerin ve markaların daha zengin sohbetler yapabilecekleri anlamına geliyor” diye ekliyorlar.

Her ne kadar son derece iyi bir not üzerine çıksa da – iki şirket  “tüm Android ekosisteminde gelişmiş mesajlaşma deneyimi” getirmekten bahsediyor – bunun net bir şansı yok. Android ekosisteminin zengin ‘biyoçeşitliliğinin’ açık bir sonucu, bu gibi cihazlar arası standardizasyon oyunlarının eş zamanlılığı azaltıldı. 

Yine de, Google, RCS’yi desteklemek için yeterli amiral cihazlarını ve pazarları alabiliyorsa, Apple’ın iMessage’ına karşı yığılmasına yetecek kadar kritik mesaj kütlesi olduğunu düşünebilir. Bu yüzden, yüksek uç cihazlar genellikle iPhone’lar için tüketicilerin nakit paralarıyla yarışıyor olan Samsung’dan satın almanın stratejisine kesinlikle yardımcı oluyor.

etiketlerETİKETLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor