arama

Google: Bizim Sistemimiz Kör

google kadınlara karşı sistematik tazminat
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • sercanarzuekip4
 • 1 Star
  Loading...

Google son zamanlarda hakkında çıkan cinsiyetçi açıklamaları ve iddialarına bugün sert ve susturucu bir yanıt verdi. Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada dikkat çeken Google’ın son zamanlarda cinsiyetçi davrandığına dair iddialara şirketin yetkili isimlerinden sistemlere dair bir yorum ve açıklama geldi.

Google Kadınlara Karşı Sistematik Tazminat İddasını Reddetti!

Google sözcüsü Eileen Naughton, açıklamasında Google’ın hiçbir şekilde cinsiyetçi maaş ödemesi yapmadığına değinerek bu konuda sistemlerinin tamamen cinsiyet körü olduğunu ve tamamen bilimsel ve sağlıklı verilere dayanarak maaş ödemesini belirlediği ve eksiksiz bir biçimde yaptığını ifade etti. Sözcü Eileen Naughton, tarafından yapılan açıklamanın hemen ardından ABD Çalışma Bakanlığı tarafından şirkete yönelik soruşturmaların bir süre boyunca sürecek olduğu ve bu durumun gerçeklik payının olup olmadığının araştırılacağı belirtildi.

Geçen hafta ABD Çalışma Bakanlığı, arama devinin “kadınlara karşı sistematik tazminat eşitsizlikleri” bulunduğunu iddia etti. Söz konusu iddialar, Çalışma Bakanlığı’nın Google’ın tazminat verilerini teslim etmesini istediği bir dava nedeniyle gerçekleşti.

Teknoloji devi, çalışanlarıyla ilgili özel veya tanımlayıcı bilgileri içeren kayıtlar sunmamakla birlikte, Naughton, Google’ın 18 ayrı isteğine yanıt verdiğini ve yüz binlerce belge verdiğini söyledi.

Şirket, ücret eşitliği sağlamak için dört adım kullanıyor. İlk olarak, kadınlar ve erkekler, iş seviyesine ve ailesine göre karşılaştırılır.

Önerilen ve düzeltilmiş düzeltme karşılaştırılır. Ardından, veriler, performans derecelendirmeleri gibi metrikleri hesaba katmak için sabit tutulur. Google, daha sonra farklılık olup olmadığını değerlendiriyor ve varsa, eşgüdüm getirmek için bu faktörleri dikkate alarak bir düzeltmeye gidiyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor