arama

Google’dan Yeni İşletim Sistemi: Fuşya

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

İhtiyacı olan yazılımı geliştirmek için ortaya yeni işletim sistemleri çıkarmasıyla bildiğimiz Google, son projesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kullanıcıların bir hayli merak ettiği Fuchsia, yani Fuşya isimli yeni bir açık kaynak işletim sistemi geliştiren Google; bu işletim sistemini IoT (Internet of Things) denilen “nesnelerin interneti” alanında değerlendirmeyi düşünüyor. Bu da şu anlama geliyor: Google’ın Fuşya isimli yeni işletim sistemini bilgisayarlardan tutun, cep telefonlarına kadar birçok farklı mecrada kullanılırken görebiliriz.

Kullanıcı modları ve güvenlik korumalarını bünyesinde barındıran açık kaynak işletim sistemi, Android Police’in haberinde yer alan bilgilere göre gelişmiş ekran kartlarını da destekleyecek. ARM ve 64 bit Intel tabanlı bilgisayarlarda da çalıştırılabilen sistemin kalbinde ise yine Google’ın yazılım dili olan Dart kullanılmış.

Fuşya isimli bu yeni sistemi isterseniz bilgisayarlarınızda veya sanal makinelerinizde deneyimleyebilmeniz mümkün. Google’dan Travis Geiselbrecht, yakında Raspberry Pi 3’te de Fuşya’yı çalıştırabilmeyi sağlayacaklarını belirtti.

Hatırlanacağı üzere Android’in mucidi Google, daha önce de Brillo ve Chrome OS ismini verdiği farklı işletim sistemlerini geliştirmişti. Chrome OS tabanlı dizüstü bilgisayarlar üreten teknoloji devi, Brillo işletim sistemini de akıllı ev cihazlarında kullanılabilir hale getirmişti.

Google Home ailesine üye akıllı ev aletlerinde Fuchsia isimli bu yeni sistemin kullanılacağı da diğer beklentiler arasında yer alıyor. Brillo’dan daha üstün, Android’den daha hızlı ve amaca yönelik geliştirilen sistem hakkında yakın tarihte daha detaylı bilgi sahibi olabileceğiz.

Her ne kadar deneysel gibi duruyor olsa da, Google’ın yeni işletim sistemi Fuşya’nın daha büyük projeler için kapıları aralayabileceğini tahmin edebiliriz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.