arama

Google’ın Waze’si, araba paylaşımı konusunda ülke çapında büyük bir bahis oynuyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Nazlı Şen Nazlı Şen
 • 1 Star
  Loading...

Navigasyon uygulaması, ilk olarak 2016’da araba ile denemeye başladı

Birçok sürücü için, Waze sinir bozucu trafik sıkışıklıklarını çevreleyen go-to uygulaması. Şimdi, Alfabe’nin sahibi olduğu şirket, yolculuğa  ya da daha özel olarak, araba yolculuğuna – riskli bir geçiş yapıyor. Çarşamba günü, Waze, sürücülere benzer bir rotada seyahat eden kişilere geziler sunmasına olanak sağlayan özel bir uygulama olan Waze Carpool’un ülke çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu.

İlk 2016 yılında Bay Area başlatılan , Waze Carpool beri olan genişletilmiş beş ek ABD’de ülkelerinin yanı sıra menşe Waze’in ülke, İsrail. Şirket, taşıt araçlarının boş koltukları doldurmalarına yardımcı olmak için “üstün yönlendirme teknolojisini” kullanmak istediğini ve bu arada, yoldaki araç sayısını azaltacağını umuyor. Dünya çapında 100 milyon aktif aylık kullanıcı topluluğu ile Waze Carpool, günlük ulaşım alışkanlıklarına olan etkisi konusunda büyük emelleri var.

 

Waze Carpool, binicilerin ve sürücülerin kendi arabalarını seçmelerine izin veriyor. Şirket, “en iyi eşleşmelerin” – tercih edilen bir rotaya veya aynı vardiyada çalışan bir işçiye en yakın olanların – listenin en üstünde görüneceğini ve ödemenin uygulamanın içinde ele alınacağını söylüyor. Waze Carpool’daki sürücü ve sürücülerin bağlanması, daha fazla sürücü ve binicinin imzalamasıyla daha verimli olacak.

Emin olmak için, Waze’in sunduğu şey, Uber ve Lyft’ın ilgili araba kiralama hizmetlerinden çok farklıdır. Sürücüler, ev ve iş adreslerine dayalı olarak hemen hemen aynı işe gidip gelen biniciler ile eşleştirilir. California’da, Waze Carpool binicileri, araçla yapılan iş seyahatleri için geçerli IRS geri ödeme oranı olan, mil başına maksimum 54 sent ücret alıyor. Sürücüler ve biniciler, günde iki kez sürmekle sınırlıdır. Bu bir para kazanma hizmeti değil; daha ziyade, Google’ın artan yolculuk paylaşımı pazarındaki suları test etme girişimi.

 

Artık ülke çapında olan Waze Carpool, hızlı bir şekilde ölçeklendirmek için diğer teknoloji şirketleriyle ortaklığa girecek. 10 Ekim’den başlayarak, Waze Carpool, Amazon çalışanlarının birlikte çalışmasını sağlamak için 50 Amazon Fulfillment Center sitesinde bulunacağını açıkladı. Şirket ayrıca varlığını büyütmek için şehirler, işletmeler, transit acenteler ve sivil kuruluşlarla da ortaklık kuruyor.

 

etiketlerETİKETLER
 • Arda Sengel
  8 ay önce

  Türkiye’de Waze’in vaat ettiği hizmetleri halihazırda sunan Tek Araba Gidelim (TAG) uygulaması var. Elimizdeki cevherleri de görmek lazım. 🙂

  0
  yorum beğen