arama

Hiroşima Anıtı’nın Pokestop Olması Tepkilere Yol Açtı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Bağımlılık yapan Pokemon Go oyununun geçtiğimiz haftalarda Japonya’da da kullanıma açıldığını siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık. Bugün okuyacağınız haber de yine Japonya’dan. Tüm dünyayı kasıp kavuran Pokemon Go oyununun, atom bombasının atılması sonucu yerle bir olan ve binlerce insanın feci şekilde can vermesiyle sonuçlanan Hiroşima’daki bir anıtı Pokemon istasyonu olarak göstermesi tepkilere yol açtı. Hem devlet görevlileri, hem de yerel halk bu durumdan şikayetçi.

Oyunun yapımcısı Niantic’ten “Pokestop” isimli Pokemon duraklarını Hiroşima Anıtı’ndan kaldırmasını isteyen şehir halkı, 1945’te meydana gelen bu acı olayın yıl dönümü olan 6 Ağustos tarihinden önce Niantic’in harekete geçmesini talep ediyor. Bilindiği üzere her yıl 6 Ağustos’ta bu katliamda can veren Hiroşimalı insanlar anılıyor, ağıtlar yakılıyor.

Konuyla alakalı görüşlerine başvurulan Niantic ise herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Kurbanların çektiği acıları ve ABD’nin feci katliamını simgeleyen Hiroşima Anıtı, Cuma günü Japonya’da yayınlanan ve oyuncuların beğenisine sunulan Pokemon Go oyununda oldukça rağbet gören bir istasyon. Pokemonları yakalamak için kullanılan Pokeball’ların çıktığı bu istasyona akın eden oyuncuların anıtın anlamına saygısızlık ettikleri düşünülüyor.

Keza ABD’nin başkenti Washington DC’deki Holokost Anısı Müzesi ve Arlington Ulusal Mezarlığı da Niantic tarafından Pokestop olarak işaretlenmiş. Bu tür “hassas” lokasyonların Pokemon Go oyununda pokemon yakalamak için ziyaret edilmesi, kuşkusuz can sıkıcı. Nitekim bu müze ve mezarlıkların yetkilileri de Niantic’den Pokemon istasyonunun kaldırılmasını talep ediyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor