arama

Hızlı İnternet Sayesinde Uçuş Güvenliği Artacak

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • cengizhan kaya
 • 1 Star
  Loading...

 

Uçaklarda internet hizmeti sunulması yolcuların yanı sıra pilotların da işine yaramaktadır. Pilotların uçağın kontrolünü sağlarken merkezle iletişimini daha kaliteli hale getirmekte ve gerekli veri ve analizlere pilotların daha kolay ulaşması sağlanmaktadır. Bu sayede pilota uçağı kontrolü için, rahat ve daha güvenli bir ortam oluşmaktadır.  Aynı zamanda bu imkan, yolculara da keyifli bir yolculuk ortamı oluşturmaktadır. Okyanus ötesi adıyla anılan uzun süreli uçak yolculuklarında internet hizmetinin bulunması, yolcuların bilgisayar ve tablet pc gibi cihazlarında işlerini sürdürmelerine ya da keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Ülkemizde Türk Hava Yolları adlı uçuş şirketi de 2012 yılından bu yana Okyanus ötesi uçuşlarda kullandığı Airbus A330-300 ve Boeing 777-300 ER uçaklarında internet hizmetini sunmaktadır.

Havacılık sistemleri üzerinde çalışmalar yürütmekte olan Honeywell, JetWave teknolojisiyle uçaklarda 50 Mbps hıza kadar ulaşabilen yüksek hızda, internet sunmayı hedeflediğini açıkladı. Honeywell tarafından Boeing 777 marka uçakla yapılmış bir testte uçaktaki internet hızının 30 Mbps hızına rahatlıkla ulaşılabildiği gözlemlenmiştir. Honeywell, 2025 yılına kadar yirmi beş bin uçakta kablosuz bağlantılı internet imkanı olacağını belirtmiştir. Uçaklarda yüksek hızda internet imkanının bulunması konforun yanında, türbülans gibi tehlikeli uçuş olayları karşısında daha hızlı ve önceden önlemler sağlayabilmesi açısından da oldukça önemli bulunmaktadır. Ayrıca uçağa yerleştirilecek sensönlerle, uçak ve hava yolu şirketi arasındaki bağlantı gecikmelerinin en aza indirgeneceği öngörülüyor.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor