arama

Huawei’nin CFO, Kanada’da kefaletle serbest bırakıldı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Dava şu anda önemli oranlarda alıyor ve Çin, Kanada ve ABD arasındaki diplomatik kriz sadece daha da kötüleşiyor. Her şeyden önce, hikayeye aşina olmayanlar için gerçeklerin küçük bir hatırlatma.

Bir hafta önce, Huawei’nin CFO’su Meng Wanzhou, Amerika Birleşik Devletleri’nin talebi üzerine Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklandı. 46 yaşındaki iş kadını, Tahran’a karşı ABD’nin yaptırımlarını ihlal ederek İran’la yapılan sözleşmeleri takiben dolandırıcılığıyla suçlandı. Tutuklama emri, şu anda Çin’e karşı bir ticaret savaşı yürüten ve Huawei’yi ve rakibi ZTE’yi diğer bir dizi suç için de hedef alan ABD’den. Çin, tutuklamayla kızdırdı, Amerikan Büyükelçisi Terry Branstad’ı çağırdı ve Kanadalı yetkilileri misilleme ile tehdit etti. Çin’de eski bir Kanadalı diplomatın tutuklanmasından sonra yapılan bir tehdit.

Vancouver mahkemesinde birkaç gün süren duruşmaların ardından, Kanada’daki British Columbia Yüksek Mahkemesi’nden Adalet William Ehrcke, Meng Wanzhou’nun 10 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakılmasını emretti. Huawei CFO’nun özgürlüğünü yeniden kazanması için başka bazı koşullara da uyması gerekecektir. Bu, iki Vancouver özelliğinden birinde ikamet eden ve bir bilek bileziği takan pasaportlarının iadesini de içeriyor. 24 saat süren gözetim de yapılmalı ve saat 23.00 ile 06.00 arasında evden çıkması yasaklanacak.

Ancak, sürüm Amerika Birleşik Devletleri’nin iadesi talep etmesini geçersiz kılmaz. Bu nedenle, ilk duruşma 6 Şubat için planlandı. ABD hükümeti, bu iadeyi haklı çıkarmak için gerekli tüm belgeleri vermek zorunda kalacak. Donald Trump ayrıca, gümrük vergileri de dahil olmak üzere, Çin ile daha iyi bir ticaret anlaşması sağlamak için bu davayı kullanabilir.

Aynı zamanda Huawei, CFO’nun piyasaya sürülmesini memnuniyetle karşıladı ve şirketin “Kanada ve ABD hukuk sistemlerine ilişkin şu güvencelerdeki her türlü sonuca ulaşacağına dair her türlü güven” olduğunu belirtti.

etiketlerETİKETLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor