arama

Hücrelerin Haritası Çıkarılacak

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ZEKİ ERSİN YILDIRIM
  • 1 Star
    Loading...

Hücrelerin Haritası Çıkarılacak

Proje de 1,5 milyon ökaryot hücreli canlı çeşidinin DNA haritasının oluşturması hedefleniyor.

Bilim adamları tarafından yürütülen bilimsel bir çalışmada, mantarlardan, tek hücreli amiple ve türlere, hayvanlardan bitkilere kadar evrendeki hemen hemen bütün canlıları kapsayan, karmaşık hücreli canlıların haritasını çıkarıyor.

Projenin Avrupa Birliği, Çin, Kanada ve bazı Afrika ülkelerinden bilim insanları ve kurumların katkısıyla yürütüleceği belirtildi.

Yayımlanan bilgiye göre projenin; Çin, Kanada, Avrupa Birliği, Brezilya ve bazı Afrika ülkesinin de katkısıyla sürdürülerek çalışmalar yapılacağı belirtildi.

Bu projede “ökaryot” olarak bilinen, organel ve çekirdeklerden oluşan hücreleri zarla kapılı canlı türlerinin genetik tasarımı çıkarılması planlanıyor.

Yürütülen bu çalışma kapsamında bilinmekte olan 1.5 milyon ökaryot hücreli canlı çeşidinin DNA haritaları tasarlanacak. Bu zamana kadar canlı çeşitlerinin yalnızca binde 2 oranında haritası ortaya çıkarılmıştı.

Proje sayesinde çoğunlukla tek hücreli olmak üzere 10 ile 15 milyon civarında yeni canlı organizmalarının ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Canlı Yaşamının Dijital Kütüphanesi

Bilim insanları, çalışmanın 10 yıl kadar süreceğini belirtti. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkacak 200 milyar bayt’dan dan fazla bir kütüphane ortaya çıkacağını ifade etti.

Bu denli geniş bir bilgi tabanının evrende yaşayan canlılara sağlayacağı yararların yanısıra ilaç, sektöründen, tarıma ve çevre korumadan biyo tekno alanlarına kadar birçok sektörde yeni çığır açacak yeniliklere yol açacağını söyleniyor.

Bu projenin yararları, daha önce 1990 ve 2003 senelerinde insan DNA’sının çıkarılması için yürütülen proje ile kıyaslanıyor.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor