arama

İlk Emoji 35 Yaşına Bastı :-)

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Seyfullah Karan
 • 1 Star
  Loading...

Akıllı telefon ve e-posta yazışmalarında zaman zaman kullandığımız “:-)” şeklindeki emoji, yani gülücük simgesinin tam 35 yaşına bastığını biliyor muydunuz? Evet, yıllar önce Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisi olarak çalışan Scott Fahlman tarafından icat edilen bu minik simge yıllar içinde fenomene dönüştü. Henüz iPhone ve Android cihazların olmadığı dönemde SMS’lerdeki yerini alan bu simge, geçtiğimiz Salı günü 35 yaşına girmiş oldu.

Emojilerin gelişimini tetikledi

🙂 şeklinde de kullanılabilen bu smiley, akıllı telefonların hayatlarımıza girmesiyle emojilerin doğumuna da yol açtı. Şimdilerde WhatsApp üzerinden birbirine utanan maymun emojisi gönderen çiftler, bunu yapabilmeyi muhtemelen Scott Fahlman’a borçlular. Bahsi geçen smileyin bu kadar hızlı yayılmasının sebeplerinden biri, cinsiyet ve ırk temelli hiçbir kategoriye dahil olmaması olabilir. Sadece parantez işareti ve üst üste iki noktadan oluştuğu için kimse bu gülen yüzün uzak doğulu veya siyahi olup olmadığıyla ilgilenmiyor.

Yapay zeka üzerine çalışırken buldu

Peki, hiç merak ettiniz mi, Scott Fahlman bu smileyi ne yaparken buldu? Kendisinin 2015 yılında narrative.ly sitesine verdiği demece göre Fahlman yapay zeka üzerine çalışmalar yaparken “:-)” şeklindeki smileyi keşfetti. Söz konusu keşif esnasında takvim yaprakları 1982’yi gösteriyordu. O güne kadar insanlar hiçbir yazışmanın sonunda gülücük simgesini kullanamıyordu.

Zamanlar “:-)” smileyinin yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza “:-(” ve “:$” gibi farklı smileyler de girdi. Kimi zaman üzgünlüğü, kimi zaman da utangaçlığı temsil eden bu karakterler günümüzdeki yerini emojilere terk etmiş durumda.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ