arama

iOS 10 Çıktı: İşte Gelen Yenilikler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Apple, bundan 2 gün önce yeni işletim sistemi iOS 10’u resmi olarak kullanıma açtı. iPhone, iPad ve iPod touch modelleri için yayınlanan güncellemeyi Apple’ın CEO’su Tim Cook “Bugüne kadarki en büyük güncelleme” olarak niteliyor. Gerçekten de Cook haksız sayılmaz, çünkü bu güncellemede birçok harika özellik yer alıyor. Mesajlaşma, Siri, Fotoğraflar, Haritalar, Apple Music, Haberler, Apple Pay, Kontrol Merkezi ve daha birçok uygulama sıkı bir şekilde elden geçirilmiş. Tasarım anlamında da alışkanlıklarınızı değiştirecek birçok yenilik söz konusu.

Öncelikle iOS 10’da kilit ekranının yeniden tasarlandığını söyleyerek yenilikleri sıralamaya başlayabiliriz. Daha önceki sürümlerde ekranı sağa kaydırdıktan sonra tuş kilidi açılıyordu. Ancak iOS 10’da bu alışkanlığınız değişmek zorunda kalacak, çünkü ekranı sağa kaydırdığınızda karşınıza “widget” ekranı çıkacak. Sol tarafa kaydırdığınızda da kamera açılacak. Ekran kilidini açmak için home butonuna basmanız gerekecek. Aşağıdaki videoyu izlemek daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca ekranın aşağısından açtığınız kontrol merkezinin tasarımı da baştan aşağıya yenilenmiş. Tüm bildirimler için de 3D Touch uyumluluğu getirilmiş. Böylece uygulamayı açmadan, bildirimin içeriği hakkında kısaca fikir sahibi olabilmeniz mümkün kılınmış.

widgetsandrichnotifs-800x707

En büyük güncellemelerden birisi mesajlaşma uygulamasında karşımıza çıkıyor. Parmağınızla çizdiğiniz metinler artık yazıya dönüştürülebiliyor.

ios-10-delete-stock-apps

İlginç bir yenilik de şu ki, Android’de bile olmayan bir özellik iOS 10’a eklenmiş bulunuyor. Buna göre telefonda kurulu gelen sistem uygulamalarını kaldırabiliyorsunuz.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.