arama

İOS 12’de Apple’ın yeni Ekran Saati ve Uygulama Sınırları özellikleri nasıl kullanılır?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Dilek Aksoy Dilek Aksoy
 • 1 Star
  Loading...

Apple, uygulama aşırı yüklemesini azaltmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor

Screen Time, iOS 12’nin en önemli yeni eklentilerinden bir tanesidir. Ayarlar menüsünün bu yeni bölümü, iPhone ve iPad kullanımınız hakkında çok sayıda veri sunar ve cihazınızdaki her bir uygulamada harcadığınız süreyi azaltır. Ayrıca, aldığınız bildirimlerin miktarına ve telefonunuzu kontrol ettiğiniz sıklığa göre de bir rakamlar sunar.

Ekran Zamanının Kullanımı

 • Ayarlar’a gidin ve Ekran Saati’ne dokunun. Açık değilse özelliği etkinleştirin.
 • Burada, şu anki kullanım için şimdiye kadarki kullanımınıza sunulmuştur. Toplam ekran süresi, uygulama alışkanlıklarınızı kategoriye göre ayıran yatay bir çubuğun üstünde görüntülenir.
 • En çok kullandığınız uygulamalara daha yakından bakmak için toplam süreye dokunun. Burada, “bugün” ile “son 7 gün” arasında geçiş yapabilirsiniz. Uygulamalara ek olarak, bu listeye, size iyi bir zaman harcayarak harcayabileceğiniz web siteleri de gösterilecektir.
 • Aşağı kaydırmak size birkaç farklı grafik gösterecektir. Birisi iPhone’unuzu aldığınız süredir; Apple, cihazla veya ekran içeriğiyle bir şekilde etkileşime girdiğinizde yalnızca bir “alma” sayar. Tek yapmanız gereken ekranı açmaksa, bu yetişmek için yeterli değil. Aşağıda bildirim bölümleri var. Ekran Saati size, günün her saati kapsayan bir toplamı, bir saatlik ortalama ve en sık karşılaştığınız pankartlara göre sıralanan uygulama başına daha ayrıntılı bir liste gösterir.

 

Ekran Saati, o hafta için istatistiklerinizi özetleyen haftalık bir bildirim de gönderir. Çocuklarının haftadan haftaya kadar neler olduğuna dair iyi bir genel bakış sağlayacağından, bu durum özellikle ebeveynler için yararlı olmalıdır.

Screen Time öğesinde gördüğünüz herhangi bir şey duraklatmanıza izin verirse, iOS 12’deki yeni Uygulama Sınırları özelliğinden yararlanmaya değer olabilir. Bu, belirli bir uygulama için günlük bir zaman ayırmanızı ayarlamanıza olanak tanır – Instagram veya YouTube – veya tüm uygulama kategorileri (sosyal medya, verimlilik, eğlence, vb.). Tamamlandığında, iOS bu yazılıma erişimi engeller. Uygulama Zamanlayıcıları, aynı iCloud hesabına bağlı tüm iOS cihazlarına uygulanır.

 

Uygulama Limitleri nasıl kullanılır?

Tüm iOS cihazlarınız için Ekran Süresi, Uygulama Sınırları faktörü kullanımda olduğu gibi, çocuklarınızın gadget’larını nasıl kullandığını izlemek ve uygun Uygulama Sınırlarını uzaktan uygulamak için bir aile hesabıyla da ayarlayabilirsiniz.

 • Erişmek için Ayarlar -> Ekran Saati -> Uygulama Sınırları bölümüne gidin.
 • Bu şekilde bir sınır eklemeyi seçtiğinizde iOS, zaman kısıtlamasının geçerli olacağı bir uygulama kategorisi seçmenizi ister. Belirli bir uygulamaya odaklanmak istiyorsanız, aslında bunu biraz farklı yapmalısınız. Ekran Saatine geri dönün, uygulamayı “En Çok Kullanılanlar” listesinde bulun ve ona dokunun. Takip eden ekranın altına yakın bir “limit ekle” seçeneği göreceksiniz.
 • Bu uygulamayı veya kategoriyi vermek istediğiniz süreyi seçin. (Zamanlayıcı gece yarısı yerel saatte yeniden başlatılır.)
 • Günlük tahsisatınızın bitmesine birkaç dakika kala iOS, bir hatırlatma bildirimi gönderir. Sınır vurulduktan sonra beyaz bir ekran ortaya çıkıyor ve limiti 15 dakika uzatmak için seçenekler sunuyor ya da tamamen görmezden geliyor.

Uygulama Zamanlayıcılarıyla kullanım için dört basamaklı bir şifre ayarlayabilirsiniz. Parola daha sonra sınırı genişletmek veya o günün geri kalanı için onu reddetmek için gerekli olacaktır. Mevcut Uygulama Sınırlarında herhangi bir değişiklik yaparken de girmeniz gerekecektir.

Kesinti

Kapalı kalma süresi, iOS’ta odağınızı yatmadan önce teknolojiden uzaklaştırmanıza yardımcı olacak yeni bir araç. Telefon veya Mesajlar gibi her zaman kullanılabilir olmasını istediğiniz birkaç beyaz listede istisna hariç tüm uygulamalara erişimi keser . Apple, varsayılan olarak FaceTime ve Google Haritalar’ı da içerir, ancak bunları kaldırabilir ve arkadaşlarınızın ve ailenizin size ulaşabileceği üçüncü taraf uygulamaları ekleyebilirsiniz.

 

Hizmet dışı kalma süresini ayarlamak için Ayarlar -> Ekran Saati -> Kapalı Kalma’ya gidin. Gecikme Süresinin başlamasını istediğiniz zamanı seçin ve ertesi sabah ne zaman bitmesi gerektiğini belirleyin.

etiketlerETİKETLER