arama

iPhone Fabrikaları Amerika’ya mı Taşınacak ?

iPhone Fabrikaları Amerika'ya mı Taşınacak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • teknobi
 • 1 Star
  Loading...

İddialara göre yakın zamanda Apple, tüm fabrikalarını Amerika’ya taşıyacak. Fakat Çin’de yer alan iş ortaklarından artık Amerika’da üretim yapmaları için istediği teklife henüz olumlu bir yanıt gelmedi.

Dünya’nın en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, ürünlerinin tamamını Amerika’da tasarlasa da üretim operasyonunu Çin’de gerçekleştiriyor. Amerika merkezli şirketlerin dışında tüm dünyada yer alan üreticiler, düşük iş gücü ve maliyeti nedeniyle üretimlerini Çin’de gerçekleştiriyor. Hayat standartlarının normalden daha düşük olduğu Çin’de fabrika işleri çok kötü şartlar altında bile çalışmayı kabul ediyorlar.

Amerika’nın çiçeği burnunda başkanı Trump ise seçim öncesi yapmış olduğu açıklamalarda ithal ürünlere uygulanan vergiyi %35 seviyelerine getireceğinin sözünü vermişti. Her ne kadar dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olsa da Amerika kendi içerisinde oldukça çok probleme sahip. Bazı siyaset adamları ise Amerika’da yer alan bu problemleri çözüme kavuşturmak ve ek iş gücü ortaya çıkartmak için Çin’de yer alan fabrikaları Amerika’ya taşıma fikrini öne sürdü.Bu fikir ise halk tarafından destek görmüştü.

Başkan Donald Trump ise Amerikan şirketlerinin yurt dışında üretmiş olduğu ürünlere %35 gümrük vergisi getireceğini duyurması, şirketlerin tüm maliyet hesaplarını alt üst etti. Bu durum ise Apple’ı da oldukça zor bir duruma sokmuş gibi gözüküyor. Bazı iddialara göre Apple, iki üreticisi olan Pegatron ve Foxconn’dan artık Amerika’da üretim yapması için teklif istedi. Pegatron bu durumun imkansız olduğunu söylese de Foxconn teklif vermek için çalışmalara başladı. Maliyetleri oldukça arttıracak bu duruma ise Tim Cook açıklama yaparak “Trump her ne kadar %35 gümrük vergisini getirse bile Çin’de üretim yapmak daha düşük maliyetli’ dedi.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor