arama

James Damore, davalarını Google’a karşı mahkemeden uzaklaştırıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Geçtiğimiz yıl kadınları tartışmaya açan bir notu dolaştırmak için işten atılan eski Google çalışanı James Damore, teknik işler için biyolojik olarak daha az uygun olduğundan, Google’a karşı yasal şikayetini hakemlik haline getiriyor.

Damore, bu yılın başında Google’a da hakemlik yapan eski eski çalışan David Gudeman’la birlikte dava açtı . Parlamento, Google’ın siyasi inançları nedeniyle “sistematik olarak cezalandırdığı ve sona erdirildiği” iddiasında bulundu ve iddiaya göre ayrımcılığa uğradığı iddia edilen muhafazakar beyaz erkek çalışanlarını temsil etmek için sınıf eylemi statüsü aradılar. Genel dava ileriye gidecek, ancak daha sonra takımına katılan iki farklı adamı içerecek .

HAKSIZ BİR ŞEKİLDE REDDEDİLDİKLERİNİ SÖYLEYEN İKİ GOOGLE İŞ BAŞVURUSU HÂLÂ DAVA AÇIYOR

Bu değişiklik, Google aleyhindeki davanın kapsamını daraltıyor. Damore ve Gudeman, farklı zamanlarda farklı zamanlarda çalışanlardı. Geriye kalan iki adam – Stephen McPherson ve Michael Burns  her ikisi de muhafazakar beyaz erkekler olmaktan vazgeçtiklerini iddia eden adaylardı. 

Nisan ayında, suçlamalarını reddetmeyi seçen Manuel Amador adlı eski bir Google çalışanıyla birlikte takımda katıldılar. Google, “tutucu” çalışanların bir sınıf olarak kabul edilebileceği fikrine daha fazla itiraz ediyor.

Damore ayrıca ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu ile yaptığı ateş hakkında bir şikayette bulundu , ancak yönetim kurulu , Google’ın kendisini kovmak için meşru bir neden sağladığını tespit etti.

Davanın kalan şikayetleri, bu yılın başlarında bir “hak sahibi olmayan” adayları işe almaktan kaçınmak için baskı altına alındığı iddiasıyla YouTube’a yönelik yasal ücretlere benzerlik göstermektedir. 

Google, son birkaç ay içinde iç politik çatışmalarıyla mücadele ediyor ve görünüşe göre şirket içindeki bilinmeyen rakamlar , Amerikan politikalarıyla uğraşma girişimlerini vurgulayan dokümanları ve videoları sızdırıyor . Trump, Google’ın hizmetlerinin politik olarak muhafazakârlara karşı önyargılı olduğunu iddia eden birçok iddiadan birini, kendisine “armağan” Google arama ile suçladı .

Aynı zamanda, Google, şirketteki liberal siyasi inançlarını ifade etmek için kovulduğunu söyleyen bir çalışan tarafından da dava edildi. Eski bir Google mühendisi olan Tim Chevalier, HR ile bir toplantıya çağrıldığını iddia ederek, bunun, Damore’un görüşlerini paylaşan biriyle çalışamayacağını ve çok fazla “sosyal aktivizm” ile uğraştığını söyledi. şikayet.

 Google, çalışanların “çalışanların siyasi görüşlerine bakılmaksızın” zararlı stereotipleri desteklemeyeceklerini “çok standart bir beklenti” uygulamasının zor olduğunu belirtti.

Damore’un davası, Google’da ciddi bir politik çatışmanın erken bir işaretiydi. “Google’ın İdeolojik Yankı Odası” adlı bir kurumun faturasını, şirketin daha fazla kadın istihdam etme girişimlerinin yanlış yönlendirildiğini, çünkü kadın biyolojisinin onları teknolojiye dayalı işlerde doğal olarak daha az ilgi çekici kıldığını ileri sürdü. 

Doküman, bir çalışanına göre “dahili olarak viral” hale geldi ve daha sonra Gizmodo ve Anakart tarafından dolduruldu Damore ,sızıntıdan hemen sonra kovuldu ve Google CEO’su Sundar Pichai, tartışma ile “işyerindeki zararlı cinsiyet stereotiplerini ilerletme” arasındaki çizgiyi aştığını söyledi.

etiketlerETİKETLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor