arama

Japonların Geliştirdiği Bu Robot Kendi Kendine Hareket Edebiliyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Sahip olduğu yapay zeka sayesinde kendi kendine hareket etme kararı alan bir robot… Korkutucu, değil mi? Tıpkı Profesör Ishiguro’un Geminoids ismini verdiği robot gibi dış görünüş itibariyle de insana bir hayli benzeyen “Alter” isimli bu robot, yapay zekanın ulaşabildiği noktanın ne kadar da şaşırtıcı olduğunun bir ispatı gibi.

Japonya’daki Ulusal Bilim Müzesi’ni ziyaret edenler robotları görmeye aşinalar. Ancak Alter, bu zamana kadar gördüğünüz robotlardan çok daha farklı ve gelişmiş. Bünyesinde toplam 42 tane pnömatik hareket etme noktası bulunan bu robot, CPG ismi verilen teknoloji sayesinde insan beynindeki nöronları taklit etmeyi başarıyor. Bu da Alter’in yapay nöronlara sahip olduğu ve tıpkı insan gibi kendi başına karar alarak hareket edebileceğini gösteriyor.

Yükseklik, gürültü, sıcaklık ve nem gibi değerleri göz önünde bulunduran ve saniyeler içinde karar alma mekanizmasını işleterek tıpkı bir insan gibi hareket etmeyi başaran Alter; kol, baş ve gövdesini rahatlıkla oynatabiliyor. Daha iyi anlatmak adına örnek vermek gerekirse, Alter isimli bu gelişmiş robot, etrafındaki insanların kalabalıklaşmaya başladığını sahip olduğu sensörler sayesinde fark edip buna göre daha farklı hareketler sergileyebiliyor.

Osaka Üniversitesi’nden Kouhei Ogawa, Alter’ın tam olarak insan gibi hareket edemiyor olsa da robotik teknolojisinin ulaştığı noktanın ne kadar yüksek olduğunu gösterdiğini dile getiriyor. Alter, bir hafta boyunca Tokyo ve Osaka’da ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor