arama

Japonya Kendi Bitcoin’ini Geliştiriyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Seyfullah Karan
 • 1 Star
  Loading...

Geçmişten bu yana kendine has bir kültüre ev sahipliği yapan Japonya’da istediğiniz herhangi bir ürünü satın almak için kullanabileceğiniz farklı yollar mevcut. Dilerseniz en klasik yöntem olan nakitle alışverişi tercih edebilir, dilerseniz de kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Ancak atıştırmalık, gazete, içecek ve otobüs bileti gibi ufak satın almalarda tercih edebileceğiniz Suica Card da Japonya’da hayli yaygın. Bugün gelinen noktada ise Japonya’da yaşayan insanların kullanımına yeni bir dijital para birimi sunulacağa benziyor.

J Coin’in 2020 Tokyo Olimpiyatları’na yetişmesi planlanıyor

Japonya’daki bankaların J Coin isimli para birimini geliştirmek üzere çalışmaya başladığı bilgisi Financial Times gazetesinde yayınlandı. Buna göre nakdin yerini alması beklenen bu sanal para birimi, Japonya Merkez Bankası tarafından da destekleniyor. Yani ortada herhangi bir bireysel çalışma yok, aksine devlet politikası olarak J Coin piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

2020 Tokyo Olimpiyatları’na yetişmesi hedeflenen J Coin sayesinde ülkenin finansal sistemi de köklü bir değişiklik geçirecek. Ancak vatandaşların alışkanlıkları muhtemelen kolay kolay değişmeyecektir. Çünkü şuanda Japonya’da dönen ticarette yüzde 70 oranında nakit para kullanılıyor. Ancak paranın takibini sağlamak, çalınmasını engellemek ve kara para aklama girişimlerini engellemek için de J Coin oldukça mantıklı bir tercih. JP Morgan Ceo’sunun Bitcoin’i dolandırıcılık girişimi olarak görmesinin hemen ardından alınan bu karar, dijital para birimlerinin halen daha miadını doldurmadığının bir göstergesi olarak da yorumlanabilir.

etiketlerETİKETLER

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor