arama

Karıncaların Hayatı Nasıldır

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • seorehberi seorehberi
 • 1 Star
  Loading...

Karıncalar dünyada en çok bulunan canlı türlerindendir. Günümüzde karıncaların yaklaşık olarak 12 bin adet türünün olduğu bilinmektedir. İnsanlarla kıyaslanacak olursak 20 milyon kat daha fazla bir sayıya sahiptir. Karıncalar böcek türlerindendir.  Karıncaların yaşam tarzlarına baktığınız da çok ilginçlikler görebilirsiniz. Sürekli olarak birbirleri arasında dayanışma içerisinde olarak örgütlü bir biçimde yaşarlar. Karıncalardaki örgütlenme ise oldukça gelişmiştir bu nedenle de karıncalar koloniler halinde yaşarlar.karincalarin-hayati-nasildir

Her karınca ihtiyacı olan besin maddesini tüketir ve bunu depolar.  Bu işlemi de yaparken büyük bir koruma iç güdüsüne sahip olduklarından dolayı yavrularını korumaya çalışırlar.  Her karınca kolonisi dışarıdan gelebilecek olan saldırılara karşı hazırdır ve zarar vermek isteyenlere karşı savaşırlar. Karıncaların dünya üzerinde bulunmadıkları bir bölge yoktur çünkü vücut yapıları bulundukları bölgedeki eko sisteme uygundur. Antartika’yı ele alacak olursak burada dahi belli karınca türlerinin varlığı bilinmektedir.  Karıncalar dirsekli bir yapıya sahiptir ve başlarında antenleri yer alır bu antenler sayesinde kolayca ayırt edebilmektedirler. Dünya genelindeki canlılarla kıyaslandığında ise en çalışkan canlılardan birisidir.

karincalarin-hayati

Karıncaların Kolonileri

Karınca kolonileri arasında bir takım görevlendirmeler bulunur. Bu kolonilerde bazı karıncalar tarımla uğraşırken bazıları da yeni doğanlarla ilgilenip onların yetiştirilmesinden sorumludurlar. Karıncalar arasındaki iş birliği oldukça önemlidir. İnsanlarla kıyas ettiğimizde ise hiçbir insan topluluğu bu şekilde bir görevlendirme yapamazlar.  Her karınca kolonisi kendi grubunda uzmandır ve bu işin dışındaki başka görevlendirmelerle uğraşmazlar. Karıncalar kendileri için ideal olan bu sistemi yani koloni çalışmasını milyonlarca yıl öncesinde kendileri bulmuşlardır. Buradan basitçe şunu söyleyebiliriz karıncalar arasında rekabet diye bir şey söz konusu değildir.

 

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor