arama

Bu Klavye Uygulaması Bilgilerinizi Çalıyor!

Android Klavye Uygulaması
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Seyfullah Karan
 • 1 Star
  Loading...

Android işletim sisteminde varsayılan olarak kullanılan Google Keyboard uygulaması çok geniş özelleştirme seçeneklerine sahip olmadığı için kullanıcılar tarafından pek de tercih edilmiyor. Hal böyle olunca akıllı telefon sahipleri çareyi SwiftKey ve TouchPal gibi üçüncü parti klavye yazılımlarını cihazlarına indirmekte buluyor. Ancak birazdan okuyacağınız bu haber, kullandığınız klavye uygulaması ona olan güveninizi yitirmenize yol açabilir!

AdGuard firması keşfetti!

Yalnızca Android cihazlarda kullanılabilen GO Keyboard isimli popüler uygulama, halihazırda Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Reklam engelleme ve zararlı yazılımları filtreleme üzerine çalışmalar yürüten AdGuard firmasındaki mühendisler, bu klavye uygulamasının kullanıcı verilerini derleyip üçüncü parti sunucular üzerinden çeşitli zararlı kodlar çalıştırdığını ortaya çıkardı.

Buna göre GO Keyboard, cihazınızın konumundan tutun bağlantı şeklinde ve Android sürümüne kadar birçok veriyi uzak sunucularda depoluyor. AdGuard’ın kurucu ortaklarından Andrey Meshkov, söz konusu uygulamanın kullanıcıya haber vermeden birçok reklam firmasıyla veri paylaşımı yaptığını da öne sürdü. Tüm bunların Google Play Store politikalarına aykırı olduğu herkesçe bilinen bir gerçek.

Google’a haber verildi

AdGuard yöneticileri konudan Google yönetici ve editörlerini haberdar etti, ancak şu ana kadar Google’dan herhangi bir cevap gelmiş değil. Toplamda 100 ila 500 milyon arasında kullanıcı tarafından indirilen popüler bir uygulamanın gizlilik ihlali yapması tepkilere yol açtı.

GO Keyboard’ı geliştiren Çinli GOMO Apps firması ise konuyla alakalı bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Eğlenceli 5 Microsoft Servisi‘nden haberiniz var mı?

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor