arama

Konuşma Tanıma Teknolojisi Nedir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • seorehberi seorehberi
  • 1 Star
    Loading...

Konuşma tanıma sistemleri son dönemde insanların teknolojik anlamda en büyük ihtiyaç duydukları konular arasında geliyor. Özellikle bu işi yapan büyük firmalar bu teknoloji sabırsızlıkla bekliyor. Bilindiği üzere ülkemizde de bu hizmetten yararlananlar var ancak bu teknoloji Türkçe kelimeleri anlayamadığı veya yabancı bir dili Türkçe’ye çeviremediği için sıkıntı oluyor ve bu şekilde de kullanmak çok fayda sağlamıyor. Microsoft yeni geliştirdiği bu teknoloji ile artık bu sistemi de kırma noktasına gelmiş durumda.  Firma cortana’ya entegre ederek asistanını daha güçlü bir hale getirmeyi planlıyor. Konuşma tanıma sistemi aslında sesli arama gibi alanlarda sıklıkla kullanılıyor. Özellikle akıllı cihazlarda bir asistan görevi alabilmeleri bu sistemlerin bir ileri seviyeye daha çıkarılması gibi bir zorunluluğu da beraberinde getirmiş durumda.

KONUŞMA TANIMA TIPKI İNSAN GİBİ

Konuşma tanıma tıpkı insan gibi ; teknolojisinde çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlediği görülüyor üstelik sistem şu anda insanlarla eş seviyeye ulaşmış durumda ve bunun tarihi bir adım olduğu da biliniyor. Yazılım devi Microsoft bu sistemi Cortana’ya uyumlu hale getirme planları içerisinde Üstelikte % 5,9 hatalı algılama oranına sahip üstelik bu oran bu alanda profesyonelce çalışan insanlarla aynı değerde.

konusma-tanima-teknolojisi

Microsoft Konuşma Tanıma Teknolojisi

Sesleri yazıya çeviren yazılımlar gibi alanlarda kullanılması planlanan yeni konuşma sistemi nöral dil modellerini kullanarak, benzer kelimeleri bir arada grupluyor. Henüz bu teknolojinin geliştirme aşamasında olduğu ve ilerleyen zamanlarda daha günlük çalışmalarda karşımıza çıkacağı, farklı seslere de uyumlu hale geleceği tahmin edilmekte.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.