arama

Köpek Şeklindeki Bu Robot Evinizi Temizliyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Google’ın bağlı bulunduğu Alphabet isimli şirket, daha önce de Atlas isimli robotu geliştiren Boston Dynamics tarafından üretilen yeni bir köpek şeklindeki robota sahip oldu. Oldukça itaatkar olan bu köpek, ev ve ofislerinizi temizlemek için yalnızca emrinizi bekliyor!

Boston Dynamics’in şimdiye kadar üretilen en küçük ve sessiz icadı olan SpotMini isimli bu robot, eklemli şekilde tasarlanan kollarıyla evlerin en ücra köşelerinde dahi temizlik yapabilecek yeteneğe sahip. Aynı firma tarafından daha önce üretilen robotlar genelde yük taşıma ve askeri alanda kullanıma uygun modellerdi. Yüksek sesli, kirli ve pasaklı olan bu robotların aksine SpotMini günlük kullanım için gayet ideal. Üstelik masaların altından geçebilecek kadar da kıvrak.

Teknik özellikleri tatmin edici

Bu yeni robotik köpek kırılabilir cam gibi hassas nesneleri sorunsuz bir şekilde taşıyabilecek kollara sahip. Tutma ve kaldırma gibi temel işlevleri 29.5 kilograma kadar gerçekleştirebiliyor. Buna ek olarak 90 dakikalık bir şarj ömrüne sahip.

Ayrıca SpotMini merdivenleri tırmanabiliyor ve sandalye gibi nesnelerin etrafından dolaşabiliyor. Yerdeki kola kutularını ve muz kabuklarını kaldırıp kenara koyabilme özelliğini de bünyesinde taşıyor.

Evleri temizleyen robotlar yıllarca bilim kurgu roman ve filmlerinin senaryolarını süsledi. Gelinen noktada SpotMini robotların çok yakında evlerimize kadar gireceğine dair önemli işaretler veriyor.

Google tarafından satın alındıktan sonra ürettiği robotlar ABD ordusu tarafından reddedilen Boston Dynamics’in Alphabet tarafından tekrar satılmak istendiğine yönelik duyumların olduğunu da belirtmek gerekir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.