arama

Linux’un kurucusu geri adım attığında, topluluk kültürünü değiştirecek mi?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Bu haftanın başlarında, Linux topluluğu Linux’un yaratıcısı Linus Torvalds’tan alışılmadık bir mesaj aldı. Torvalds Linux güncelleme e-postasında “Bu hafta, toplumumuzdaki insanlar bana duyguları anlayamama dair hayatım boyunca yüz yüze geldi” diye yazdı . “Flippant” ve bazen topluluk üyelerine yapılan kişisel saldırılar için özür diledi ve Linux’tan geçici olarak uzaklaşacağını açıkladı. “Bazı davranışlarımı değiştirmem gerekiyor ve kişisel davranışımın zarar verdiği ve muhtemelen çekirdek gelişiminden uzaklaştığı insanlar için özür dilemek istiyorum.”

Kaba, öfkeli e-postaları ile tanınan ve daha önce “Kibar veya politik olarak doğru olduğuna inanmam” dediği Torvalds’ın büyük bir yüzüydü . Ve başka bir şaşırtıcı hareketle, Linux Vakfı kısa sürdü. Yaygın olarak kabul edilen Katılımcı Sözleşmesi’ne dayanan yeni ve daha geleneksel bir davranış kuralına “çatışmanın kodu”. Ancak değişim için birçok destek olurken, aynı zamanda Linux geliştiricilerinin davranışlarını gereğinden fazla bir şekilde denetlemeyi amaçlayan bir adım olduğunu düşünen insanlardan da, ve endişelenen insanlardan sadece boş konuşma olduğunu da eleştirdi.

YENİ YASA, ‘BILL VE TED’IN MÜKEMMEL SERÜVENİ’NE DAYANAN ESKİ BİR’ ÇATIŞMA KODUNUN ‘YERİNİ ALIYOR.

Yenilenen Linux Davranış Kuralları, yapıcı eleştiriyi kabul etme, kapsayıcı dil kullanma ve “farklı bakış açıları ve deneyimler” e saygılı davranma gibi davranışları teşvik eder. “Cinselleştirilmiş dil veya imgeler”, aşağılayıcı yorumlar ve kişisel ya da politik saldırılar ve “kamu ya da özel taciz, ”diğer davranışlar arasında. Topluluk üyeleri, ihlalleri Linux Vakfı’nın Teknik Danışma Kurulu’na veya topluluk ile resmi Linux Vakfı arasındaki iletişimi teşvik eden 10 kişilik bir komite olan TAB’a bildirebilir.

Kod, Bill ve Ted’in Mükemmel Macerası filmine atıfta bulunarak, öncelikle insanlara “birbirleri için mükemmel” olmalarını öneren eski versiyondan daha uzun ve daha spesifiktir . Eski kod ayrıca, geliştiricilerin sert eleştirilere karşı hazır olmaları gerektiği fikrine özel bir vurgu yaptı. Bu, Torvalds’in iletişim stili ile uyumludur; bu, eleştirmenlerine göre, kısır kişisel saldırıların ve sözlü tacizin dürüst geri bildirim olarak haklı görüldüğü bir ortam yaratmıştır .

Bazı geliştiriciler yeni dil ile ilgili endişeleri hızla dile getirdiler. “Taciz” gibi terimlere dair belirsizlikler ve kuralların farklı iletişim stilleri arasında çarpışmalar yaratıp yaratmayacağı konusunda endişeleniyorlardı. Linux çekirdeği koruyucusu Willy Tarreau , Amerikan toplum üyelerinin Avrupa üyelerini iletişim tarzlarını brusque ve unwelcoming’ı bulabileceğini öne sürdü .

LİNUX’UN DAVRANIŞ KURALLARINA İLİŞKİN ŞİKAYETLER, ONU YAZAN KADINA YAPILAN SALDIRILARLA KARIŞTI.

Ancak, özellikle Reddit gibi dış forumlarda görülen pek çok şey kodun diliyle çok az ilgili. Açık kaynak yazılım hareketini, “saf” teknik beceriyi nasıl değerlendirdiğini değiştirmek için toplumu destekleyen “ Post-Meritokrasi Manifestosu” gibi konuşmalar ve makalelerle vokal olarak eleştirmiş olan, Yazar Covenant’ın özgün yaratıcısı Coraline Ada Ehmke üzerine odaklanmıştır . Yani ediyor iddialarını teşvik Sonrası Meritokrasi Bildirisini imzaladı . Taahhütnamesini benimseyerek içine Torvalds manipüle davranış kuralları bile Ehmke siyasi görüşleri veya Torvalds’ kızı önerileri için bir Truva atı.

Ehmke için vurgulayan Verge onun kodunu benimseyen bir organizasyon için olağandışı değildir Linux Vakfı’nın danışma kurulu ona hiç temas olmamıştır. Katkıda Bulunanlar Sözleşmesi halihazırda yaygın olarak kullanılıyor – Google’ın açık kaynak işlemleri ve Apple’ın Swift programlama dili topluluğu için, Ehmke’nin sayısıyla yaklaşık 40.000 diğer açık kaynak projesiyle uyumlu hale getirildi. “Davranış kurallarını seçtikleri için çok mutluyum ve davranış kurallarını seçtikleri için mutluyum, ancak insanlar bu zorlamaların üzerinde zorlandığını ya da bununla ilgili bir şey yaptığımı düşünüyorlar” dedi. diyor.

Ehmke, Linux ve Torvalds’ın yeni ve daha kapsayıcı bir politikaya sadık kalacağını “pek çok insanın şüpheci” olduğunu belirtiyor. “Gerçek sınav şimdi olacak, şimdi bir davranış kuralları var, adil bir şekilde uygulanacak mı ve iyi niyetle uygulanacak mı? Ve bence bir çok insan buna karşı bekle ve gör tutumu alıyor ”diyor. Verge , kodun nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla ayrıntı istemek için Linux Vakfı ile temasa geçti, ancak yanıt alamadı.

“BİRÇOK İNSAN BEKLE-VE-GÖR TUTUMU ALIYOR.”

Yeni kodun en önemli şüphecilerin biri Adaçayı Keskin, eski bir Linux geliştiricisi ve TAB üyesidir alenen topluluk sol ile teknik eleştiri teslim etmek “temel insan edep.” Reddetti üst düzey geliştiricileri ile hayal kırıklığı ile 2015 yılında Keskin dün yazdığı sürece TAB, şeffaflık raporlarını yayınlamayı taahhüt eder, danışma kurulunun şikayetleri etkili bir şekilde ele alma becerisinde “inancına sahip değildir”. Onlar da kod iddia bir önceden kapı dışarı koştu olmuştu kritik New Yorker makalesinde olasılıkla uzağa adıma kararını motive yardımcı – Torvalds’ın küfürlü iletişim tarzı hakkında.

Sharp ve Ehmke, üyelerinden Ehmke’nin “açık kaynağın karanlık tarafı” konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmayacakları, mevcut tüm erkek danışma kurulunun çeşitliliğini eleştirdi. Sharp ayrıca uzun zamandır topluluk liderleri olan TAB üyelerine de dikkat çekti. Bir çıkar çatışması yaşadıkları durumlarda arabuluculuğa son verebilirler.

BÜYÜK SORU, KODUN SÖYLEDİĞİ ŞEY DEĞİL, NASIL ZORLANACAK?

Bu arada, Linux mesaj panolarında TAB üyesi Olof Johansson, topluluk üyelerinin yönetim kurulunun iyi niyetle hareket edeceğine güvenmelerini istedi. “Metni kimin yazdığı kadar kişisel olarak yazdığı ve onu nasıl uygulayacağımız konusunda özellikle önemli değil” diye yazdı . “Şu anda cezalandırma üzerine birkaç tartışmada ve davranış kurallarını ihlal edenlere ne yapılacağı çok fazla odak var. Bütün tarafların bir araya gelip birlikte çalışabilecekleri anlaşmazlıklarda aracılık etmek için neler yapabileceğimizi anlamaya daha çok ilgi duyuyorum. Bu benim için son hedef. ”

TAB bir şeffaflık noktası oluştursa ve Torvalds projeye geri dönerse bile, bu haftanın sonuçlarının görünür hale gelmesinden önce biraz zaman geçecek. Ama Ehmke umutlu. “Eğer bu proje etrafında dönmeyi başarabilirse, bunun açık kaynak dünyasında çeşitlilik ve kapsayıcılık ve karşılama için büyük bir darbe olduğunu düşünüyorum” diyor. “Birçok insan Linus’a bakar ve birçok insan davranışlarını taklit eder.”

Düşünceleriniz nelerdir?

etiketlerETİKETLER