arama

Mate 20 Pro’da ne kadar iyi kablosuz şarj oluyor?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen Nazlı Şen
  • 1 Star
    Loading...

Kablosuz şarj  , yıllarca bir arka plan özelliği olarak devam etti, ancak 2018’de kolda bir çekim oldu. Sadece LG ve Samsung telefonları kablosuz şarjı desteklemeye devam etmiyor , aynı zamanda Google artık Pixel 3 ve Pixel 3 XL’in içine dahil ediyor . Huawei teknolojiyi bir adım ileriye götürdü ve Mate 20 Pro ile ters kablosuz şarj sağladı .

Huawei Mate 20 Pro, Google Pixel 3, LG V40 ve Samsung Galaxy Note 9 da dahil olmak üzere diğer Qi özellikli akıllı telefonlara güç sağlayabilir. Telefonunuzu güç banka olarak kullanmak bir şeydir, ancak kablosuz olarak aktarım yapmak oldukça fütüristtir. Bir telefondan diğerine güç. Bununla birlikte, bu özellik amaçlandığı gibi çalışır mı?

Ters kablosuz şarj nasıl etkinleştirilir

Ne yazık ki, Huawei Mate 20 Pro ters kablosuz şarjı sağlamak için hızlı bir geçiş yapmaz. Özellik hemen kullanmaya hemen başlamazsa, özellik de aniden kapanır. Bu biraz acı verebilir, ancak muhtemelen gücü boşa harcamayı önlemek için tasarlanmıştır.

Ters kablosuz şarj etmeyi etkinleştirmek için, ana Android ayarları listesine, batarya menüsüne girmeniz ve altta bulunan seçeneğin geçişini bulmanız gerekir (yukarıdaki resme bakın). İşaretlendikten sonra, telefonların şarj edilmeye başlaması için nasıl konumlandırılacağını gösteren bir açılır pencere (aşağıdaki resme bakın) görürsünüz.

Hepsi bu kadar var. İki cihazı başka şekilde eşleştirmeniz gerekmez. Kablosuz şarj uyumlu akıllı telefonunuzu yalnızca Mate 20 Pro’nun üzerine yerleştirin ve şarj etmeye başlayacaktır. Mate 20 Pro’nun şarj noktası için tatlı noktası, arka kamera sensörünün hemen altında görünüyor.

Ne kadar hızlı?

Bu günlerde hızlı şarj etmek iyi şarj oluyor. Hız, Huawei’nin yeni kullanım davası için özellikle çok önemli görünüyor, ki bu da çok hızlı küçük top up’lar için daha fazla tasarlanıp telefonunuzu bir saatliğine bırakıyor.

Huawei Mate 20 Pro, çok hızlı olan 15W’ye kadar kablosuz olarak şarj edilebilir. Bununla birlikte, Mate 20 Pro’nun diğer cihazları ne kadar hızlı şarj edebileceğine yönelik teknik özelliklere sahip değiliz. Google Pixel 3, yalnızca 10W ile sınırlıdır ve yalnızca “Made by Google” sertifikalı ürünler kullanıldığında geçerlidir . Aksi takdirde, Piksel 3 standart 5W Qi şarj moduna geçer ve bu nedenle Mate 20 Pro’dan şarj edilirken en iyi senaryo olacaktır.

Karşılaştırmak için, Pixel 3’ün kablolu şarj cihazı ve Pixel Stand aksesuarı için şarj özelliklerini ele geçirdik ve ardından gerçek şarj hızıyla ilgili kaba bir fikir vermek için AccuBattery uygulamasını kullanarak batarya şarj deşarj oranını ölçtük. AccuBattery sonucu saatte miliamper cinsinden şarj edilen batarya kapasitesinin miktarını yaklaştırır. Kesin bir ölçüm değil, ama bize her şarj teknolojisinin birbirine göre ne kadar hızlı veya yavaş olduğuna dair kaba bir park veriyor. Ne yazık ki, kablosuz şarj ile aküye gönderilen akım ve voltaj hakkında gerçek bir okuma elde etmek için daha iyi bir yol yoktur.

10W dereceli Piksel Standı, 15 / 18W kablolu USB Tip-C şarj cihazı kadar çabuk şarj edilmedi . Huawei Mate 20 Pro, Pixel 3’ü daha da hızlandırdı. AccuBattery ile 1.000mAh’nin altında bir sonuç elde etmek için Pixel Stand’ın yarısı kadar hızlı olması gereken 5W aralığında bir sonuç bekliyorduk.

Bu değerleri doğrulamak için LG V40’ı hem Pixel Stand’a, hem de 5W’ye ve Mate 20 Pro’ya yükledim. Sonuçlar sırasıyla, saatte 1.078mAh ve 509mAh saatlerde seyretti, bu da Mate 20 Pro’nun diğer telefonlara normal 5W kablosuz şarj yuvalarının yaklaşık yarısında yüklendiğini doğruladı.

Kablosuz şarj gücünün yaklaşık 2,5W’ında, Mate 20 Pro diğer telefonları çok yavaş bir şekilde kapatıyor

Huawei Mate 20 Pro’nun ters kablosuz şarjını kullanırken 2,5W’a çok daha yakın bir şey arıyoruz. Bu, standart kablosuz şarjdan önemli ölçüde daha yavaştır; Bu özellik kulağa hoş geliyor olsa da, muhtemelen son bacaklarındaki telefonlara çok fazla yardımcı olmayacak. Geriye doğru kablosuz şarj etmek günlük şarj için faydalı olmak için çok yavaştır, ancak her bit suyunun işe yaradığı gerçekten umutsuz durumlar için hala kullanışlı olabilir.