arama

Microsoft Band, Akıl Sağlığınızı Ölçebilecek

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Kişilerin akıl sağlığını olumsuz etkileyen stres ve depresyon gibi rahatsızlıklar artık tüm dünya ülkelerini tehdit eden en önemli sağlık problemlerinin başında yer alıyor. Dünyada 450 milyondan fazla insan akıl sağlığıyla ilgili hastalıklardan muzdarip. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bu hastalıkların tedavisi için harcanan rakamın 2030’a kadar senelik 6 trilyon $’dan daha da fazla olması bekleniyor.

Hal böyle iken İngiltere’de yaşayan bir grup bilim adamı ve yazılımcı, giyilebilir teknolojilerin beyni etkileyen olumsuz hastalıkların erken teşhis ve tedavisinde kullanılabilmesi için kolları sıvayarak Cognition Kit isimli bir platform geliştirdi. Cambridge Cognition ismi verilen sağlık şirketi tarafından üretilen; doktor, bilim adamı ve hastaların bir araya geldiği söz konusu bu platform sayesinde kullanılan bilekliklerle kişilerin akıl sağlığını, biyolojik ve fizyolojik etkenleri günlük olarak takip edebilmek mümkün hale gelecek.

Akıllı saat ve bileklikler sayesinde doktorlar, günlük ruh halinizi ve içinde bulunduğunuz duygu durumunu anlık olarak takip edebilecekler. Bu verilerin kamuoyuna hakim olan gündemle bağını analiz eden uzmanlar, size özel reçeteleri hazırlayıp tedavi yöntemlerini takip edebilecekler.

Apple Watch ve Microsoft Band ile uyumlu çalışan bu kit sayesinde doktorun ayağına gitmeden akıl sağlığınızın tedavisine yönelik ipuçları ve ilaç tavsiyeleri alabilecek, reçetelerinizi sanal olarak elde edebileceksiniz. Microsoft Band 2 üzerinde geliştirilen platformun yakın tarihte hemen her akıllı bilekle uyumlu hale getirilmesi planlanıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.