arama

Microsoft Oyuncak Silah Emojisini Altı Patlarla Değişti

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Cep telefonlarında sıklıkla kullanılan ve yazışmaları daha eğlenceli hale getiren emojiler, evrensel olarak belirlenen standartlara göre tasarlanıyor. Windows Phone, iOS ve Android platformlarında farklı şekillerde betimlenen bu emojiler, aslında her zaman aynı nesne veya duygu durumunu tanımlamak için kullanılıyor.

Yazılım devi Microsoft, bu hafta yayınladığı güncellemeyle birlikte oyuncak silah şeklindeki emojiyi gerçek bir altıpatlar simgesiyle değiştirdi. Salı günün yayınlanan Windows 10 Yıllık Güncellemesi’nde yer alan bu değişiklik, Microsoft’un emojileri yeniden tasarlama politikasından kaynaklanıyor. Bu sabah Microsoft blogunda yayınlanan bir yazıda “Kullanıcılarımızın daha fazla kişisel ve rahat hissetmeleri için tasarım dilinde önemli değişikliklere gittik ve emojileri tekrar tasarladık” denildi.

Ancak Microsoft’un oyuncak tabanca yerine gerçek bir silah emojisi kullanmasının sebebi henüz net değil. Daha doğrusu, bu değişikliğin altında ne yattığı bilinmiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda da iPhone’un üreticisi Apple, yayınladığı güncellemede gerçek bir silah yerine su tabancası emojisi kullanmıştı. Her iki yazılım firması da evrensel standartların belirlendiği Unicode Konsorsiyumu’nun bir üyesi. Yine her iki firma da emojilerin kullanıcılara nasıl sunulacağıyla ilgili değişik politikalar izliyor ve görünen o ki Microsoft, oyuncak bir tabanca kullanmaktansa gerçek bir altıpatlar emojisi kullanmaya karar vermiş.

Microsoft’un, teknoloji sitesi Engadget’e yaptığı açıklamada “Önceki tasarım dili müşterilerimizin beklentilerini tam manasıyla karşılamıyordu” denildi ve emojilerin müşterilerin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yeniden gözden geçirilebileceği noktasında açık kapı bırakıldı.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor