arama

Milyonlarca telefonun deformasyona uğramış sebebi ise yüksek ısı!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • seorehberi seorehberi
  • 1 Star
    Loading...

Milyonlarca telefonun deformasyona uğramış..hemen her yerde sürekli yanımızda taşımış olduğumız cep telefonları yüksek sıcaklıklardan negatif etkilenirken, kullananların da bu konuda bilgili hareket etmemesi büyük riskleri bununla beraber getiriyor.

Milyonlarca telefonun bozulma sebebi yüksek ısı!
Sıcaklarda cep telefonları daha sık bozuluyor

 

Türkiye’de ilk defa, güvence kapsamı dışında kalan kullanıcı hatalarına karşı elektronik cihazları güvence altına alan Cepkask A.Ş Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, cihazlarının ömrünü uzatmak isteyenlerin sıcak havalarda daha da dikkatli olmasını icap ettiğini vurgulayarak, özellikle cep telefonlarının güneş ışığı ve sıcağa maruz bırakmaması gerektiğini belirtti.

Güneş ışığına maruz kalan telefonlarda deforme riski 2 katına çıkıyor

Hava sıcaklıkları insanlar benzer biçimde teknolojik cihazları da bayağı fazla etkiliyor. Cep telefonu, tablet ve bilgisayar şeklinde cihazlar, direkt güneş ışığına maruz kalmış olduğunda gerek işlemcilerinde gerekse bataryalarında problemler ortaya çıkıyor. Uygulamalarla birlikte zaman süre daha da fazla ısınan cep telefonlarının güneşte kaldığı vakit deformasyona uğramış riski 2 katına çıkıyor.

Cep telefonunuz haddinden fazla ısınıyorsa kılıfını çıkarın

 

Sık sık “Cep telefonum haddinden fazla ısınıyor”, “Kendi kendine kapandı, ekranım donuyor” benzer biçimde şikâyetleri duyarız. Bu şikâyetlerin önemli bir kısmınün yüksek ısı sebebiyle gerçekleşme ihtimali oldukca yüksektir. Devamlı yüksek ısıya maruz kalan ve bileşik hammadde ile imal edilmiş cep telefonlarının ana kartları bu ısı sebebiyle kolaylıkla deforme olabilir. Yüksek ısıya maruz kalan ve korunaklı kılıf sebebiyle kendini soğutamayan cep telefonunda zaman içinde deformasyonlar başlayabilir, ana kart ve pil üzerinde negatif etki yaratabilir. Bu olumsuz etkinin uzun süre sürmesi durumunda cep telefonunun pili şişer ve kullanılmaz hale gelir.

 

İhtiyaç dışındaki uygulamalarınızı kapatın

Cep telefonlarına yük bindiren gereksiz uygulamaları ihtiyaç dışındaysa kapatmak cep telefonunun mümkün olduğunca havalandırılmasını sağlamak için çok önemlidir.

Telefonunuzun pili, şarj adaptörü orijinal olsun

 

Patlamalarda ve yangınlarda orijinal olmayan piller ön sırayı almaktadır. Ancak bir tek yan sanayi piller değil, orijinal olmayan nerede hangi şartlarda ve hangi kalitede malzemeler ile üretildiği belli olmayan yan sanayi şarj adaptörleri, oto şarj aparatları hatta kulaklıklar bile buna benzer vakalara yol açabiliyor. Voltajı sağlıklı olarak cep telefonuna adapte edemeyen şarj aparatları yangına sebebiyet verebilir.