arama

Mozilla Akıllı Mutfak Botu Geliştiriyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Geliştirilen akıllı ızgara ve tencerelere dair haberlere zaman zaman denk gelebiliyoruz. Keza akıllı ev teknolojileri de günümüzde inşa edilen birçok konutta standart olarak sunuluyor. Peki hiç düşündünüz mü, “Akşam yemeğe ne yapsam?” diye sorduğunuz zaman buzdolabındaki malzemeleri tarayıp size öneriler sunan akıllı bir botunuz olsa nasıl olurdu? Neden olmasın diyorsanız, Mozilla’nın geliştirdiği bu proje sizi heyecanlandırabilir.

Evet, hepimiz Mozilla’ya geliştirmiş olduğu Firefox isimli tarayıcıdan aşinayız. Firefox’un arkasındaki bu vakıf hiçbir ücret beklemeden dünyanın en popüler tarayıcılarından birini geliştirmeyi başarmıştı. AR-GE çalışmalarına aralıksız devam eden vakıf, bu sefer akıllı bir mutfak botu geliştirmek için kolları sıvamış. Henüz “doğrulama” aşamasında olan projeye dair ilk ipuçlarına Mozilla’nın Wiki sayfasından ulaştık.

Wiki sayfasında akıllı bot için “Bu projeyle istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, hiçbir efor harcamadan buzdolabınızda nelerin olduğunu öğrenebilmenin nasıl bir şey olduğunu keşfediyoruz” denilmiş ve şöyle devam edilmiş: Mutfafınızdaki malzemeleri keşfettikten sonra bu malzemeleri alıp lezzetini deneyebileceğiniz sağlıklı ve yeni tarifleri size sunmayı hedefliyoruz. Bunu da barkodları ve sebze meyveleri görsel tanıma teknolojisiyle taratarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

 

Projenin arkaplanında “Buzdolabındaki tüm malzemeleri tanıyacak ve ne olduğunu belirleyebilecek bir teknoloji geliştirebilir miyiz?” sorusuna da cevap aranıyor. İlk bakışta çok da elzem gibi gözükmüyor olsa da, bu tür akıllı mutfak teknolojilerinin gelişmesi gelecekte insanoğlunun hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğe benziyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor