arama

Mozilla Firefox, Windows XP ve Vista’yı Desteklemeyi Sürdürüyor

Mozilla Firefox, Windows XP ve Vista'yı desteklemeyi sürdürüyor
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Mozilla Vakfı’nın blog sayfasından bugün yayınlanan duyuruda Firefox tarayıcısının Windows XP ve Vista desteğinin 2017’nin Eylül ayına kadar uzatılacağı bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı.

Mart ayında XP ve Vista’da Firefox kullananlar Firefox Uzatılmış Destek Sürümü (ESR) isimli özel bir yazılıma güncelleme yapmak durumunda kalacaklar. Firefox’u kullanmaya devam edenler 2017’nin ortasında yeniden bir değerlendirme yaparak her iki işletim sistemi için tarayıcının son kullanım tarihini duyuracak.

Firefox ESR daha çok okullar, üniversiteler ve işletmeler gibi çok kullanıcılı gruplar için geliştirilen özel bir versiyon. Özel olmasına rağmen senede bir kez güncellenen bu yazılım, normal Firefox’tan pek de farklı bir yapıda olmayacak aslında.

Hatırlanacağı üzere bu Ağustos ayından Mozilla, OS X 10.6 – 10.7 ve 10.8 sürümmedi için Firefox desteğini kesmişti. Google’ın eski Windows işletim sistemlerine desteğini kesme kararının aksine ise Mozilla Firefox, Windows XP ve Vista’da da çalıştırılabilir halde kalma kararı aldı.

Tüm bunlar Firefox’un 9 ay daha XP ve Vista kullanıcıları için güvenlik yamalarını geliştirmeye devam edeceği anlamına geliyor. Bundan sonra ise birkaç ay daha devam edebilir, ancak tarayıcının yeni sürümleri alması beklenmiyor.

Eğer siz de Windows XP veya Vista kullanıyorsanız bir an önce güncel işletim sistemlerine yükseltme yapmanız tavsiye edilir. Çünkü Mozilla, desteklenmeyen sistemlerin daha fazla güvenlik güncellemesi almayacağını belirterek bu sistemlerin art niyetli saldırılara açık olduğu uyarısını yapıyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor