arama

Mozilla’dan Web Sitesi Sahiplerine İyi Haber!

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Yasal olmayan yollardan edinilen program ve web yazılımları, internet sitelerine virüs bulaşmasına yol açabiliyor. Tüm ziyaretçileri tehdit eden bu virüsler çoğu zaman web sitesindeki tüm dosyalara bulaştığı için webmasterlar ciddi manada zaman harcayarak ancak virüsleri temizleyebiliyorlar. Bu can sıkıcı durumu bir nebze dahi olsa kolaylaştırmak için kolları sıvayan Mozilla ekibi, Observatory isminde yeni bir servis geliştirerek site sahiplerinin internet adreslerinin güvenliğini kontrol edip önlem alabilmelerini mümkün hale getirdi.

Çevrimiçi çalışan bu servis, web sunucularını da tarayarak en iyi güvenlik seçeneklerinin açık olup olmadığını kontrol ediyor. Mozilla’nın güvenlik mühendisi April King tarafından geliştirilen servis, önceleri yalnızca Mozilla tarafından kullanılıyordu ve halka açılmamıştı.

Web sitesi güvenliği adına taranabilecek hemen her noktayı bünyesinde barındıran bu servis, diğer çeşitli analiz sitelerinden sonuçları da bir araya getirmeyi başarıyor. Fareyi, kısa sürede hazırlanan analiz raporlarının yan tarafındaki (i) şeklindeki butonun üzerine getirdiğinizde detaylı açıklamalara da ulaşabiliyorsunuz.

Her 5 dakikada bir yeni sorgulama yapabileceğiniz araçta bugüne kadar 1.3 milyon web sitesi taranmış ve bunlardan yalnızca 121 bin 984 tanesi geçer not almayı başarmış. Bu da internet sitesi geliştiricilerinin güvenlik alanına daha fazla ağırlık vermeleri gerektiğini gösteren bir veri.

Firefox isimli dünyaca ünlü web tarayıcısını geliştiren Mozilla’nın bu yeni güvenlik aracını test etmek istiyorsanız, hemen bu adrese tıklayarak Observatory isimli servisi açabilirsiniz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
67 Bin Yıl Önce Yaşamış İnsan Türü Bulundu