arama

Nasa’dan Zaman Makinesi İçin Geri Sayım Başladı!

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

NASA üzerinde aktif olarak üretilen teknolojiler var ve bu teknolojilere dair de pek çok çalışma sunuluyor. Bu yüzden genelleme yapacak olursak, profesyonel bir fırsat yaratmış olabiliriz ve kapsamlı bir yenilik üzerinden de konuşabiliriz. Peki ama nedir bu zaman makinesi durumu? İsterseniz gelin haberin detayına inelim. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini almak üzere geliştirdiği James Webb Uzay Teleskobu için önemli bir adım daha atıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini almak üzere geliştirdiği ve sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların binlerce geçmişteki hallerini gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu sona doğru emin adımlarla yürüyor. Yıldızlardan yayılan ışık, ışık hızıyla ilerliyor. Bu yüzden yıldızlara bakarken aslında geçmişe bakıyoruz. Bu yüzden bilim dünyasında “zaman makinesi” olarak da adlandırılan teleskopun yapımı geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı.

Bu konuda hem pek çok kişinin iddialı bakışları vardı, hem de söz konusu çalışmaya dair yeni bir ayrıcalık yaratılmıştı diyebiliriz. Çünkü zaman makinesinin pek çok deneyi yapılıyor ve bu kapsamlar dahilinde işin boyutu çok daha farklı noktalarda atılıyor. Peki ama bu teleskoplar ne yapacak? Nasıl bir inceleme özelliğine sahip olacak derseniz, 8.8 milyar dolara mal olan James Webb Teleskobu sahip olduğu teknoloji sayesinde evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan Big Bang’den (Büyük Patlama) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek. Yani oldukça kapsamlı bir çalışma söz konusu. Merakın ve bilimin bir arada yer almasının en somut sonuçlarından olan bu çalışmalar, bizler için de gayet etkili ve yenilikçi bir yaklaşım sergileyebilir. Merakla yenilikleri bekliyoruz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor