arama

Netflix, Apple’ın yeni iPad Pro’sunda erken bir rahatsızlığı gidermek için uygulamasını güncelledi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Bazı erken uygulayıcılar, birçok uygulamanın çevresindeki siyah çubuklar tarafından rahatsız edilir

Netflix bugün, Apple’ın en yeni iPad Pro tabletleri için tam destek ekleyen iOS uygulaması için bir güncelleme yayınladı. Cihazlar geçtiğimiz Çarşamba günü satışa çıktı ve erken alıcılar çok sayıda basın incelemesinde radarın altından geçen bir şeyi çabucak keşfetti : onları çevreleyen siyah çubuklarla birçok uygulamayı görmeyi bekleyebilirsin, bu da yeni “tüm ekran” dan kaçar. Bu iPad’lerin tasarımı kesinlikle değil, uçtan uca tasarlandı.

Bu sorun, 11 inçlik iPad Pro’da daha belirgindir çünkü değiştirdiği 10.5 inç modelden farklı bir ekran en boy oranına sahiptir. Yeni görüntü boyutu için çok az sayıda uygulama optimize edilmiştir. Bu nedenle, yeni modellerden birini satın almayı planlıyorsanız bekleyen bir oyunda olduğunuzu bilmeniz önemlidir. Çoğu durumda küçük bir hayal kırıklığı yaşanıyor, ancak ekranlardaki varlıklar biraz hareket edeceğinden oyunlar barlardan etkilenebilir.

12,9 inçlik model, iki öncekinin aynı en boy oranını korur, ancak yuvarlatılmış köşeleri ve yeni sanal ana göstergesi, birçok uygulamada hala siyah çubuklara neden olur. İPad ekranının tüm genişliğini (YouTube ve Google Dokümanlar gibi) genişleten uygulamalarda bile sanal ana çubuğun arkasında siyah bir çubuk var. En son güncellemesiyle Netflix, tüm bunları önler ve yeni iPad Profesyonelleri için doğru bir şekilde optimize edilmiştir.

Netflix’in bugün gösterdiği gibi, önemli, çok popüler uygulamaların oldukça hızlı bir şekilde güncellenmesi olasıdır. Ancak, bazı oyunların veya daha fazla nişanların yeni ekranlarda ellerinden gelenin en iyisini yapacağını anlatan bir şey yok. Geliştiriciler iPad uygulamalarına iPhone uygulamalarından daha az aciliyetle davranma eğilimindedir. Örneğin, Facebook’u ele alın: Şirket, bir önceki Pro’daki 10.5 inçlik ekrandan doğal olarak yararlanmak için iPad uygulamasını hiç güncellemedi. Şimdilik, iPad Profesyonelleri’nin siyah çerçeveleri sorunu azaltmaya yardımcı oluyor.

Son yıllarda, Apple, geliştiricileri, belirli bir görüntü için sabit kodlanmadan, çeşitli ekran boyutlarına dinamik olarak ölçeklenecek şekilde uygulamalar geliştirmeye teşvik ediyor. En az 11 inçlik iPad Pro’da en kötü görünecek bu esnekliği eklemeyen uygulamalar – en azından güncellenene kadar. Apple, iOS 12 SDK kullanılarak oluşturulacak tüm uygulamalar (ve uygulama güncellemeleri) için bir Mart 2019 son tarihi belirlemiştir. Bu yüzden, erken evlat edinenler çubuklarla uğraşmak zorunda kalacaklar, umarım Mart cutoff, geliştiricilerin Apple’ın en yeni iPhone ve iPad ekranları için yazılımlarını optimize etmelerini teşvik etmelidir.

Apple’ın bunun bir süre sürebileceğinin farkında olduğunu düşünüyor. Sunumun hiçbiri iPad’in şirketin perakende mağazalarındaki hiçbiri, onlara yüklenen üçüncü taraf uygulamalarına sahip değil.

etiketlerETİKETLER