arama

Nissan, 3D Kalemle Dünyanın En Büyük Heykelini Yaptı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Japon otomobil devi Nissan, dünyanın en çok satan araçları arasına giren ve ülkemizde de hayli popüler olan Qashqai modelinin heykelini yaptı. Ancak bu heykel, bildiğiniz heykellerden çok daha farklı. Tamamen 3D kalem yazıcılar tarafından yapılan heykel, kalem yazıcılarla yapılan dünyanın en büyük heykeli olma özelliğine de sahip. Üzerinde ciddi bir emek harcanan heykel Nissan tarafından sergileniyor.

3Doodler ismi verilen 3 boyutlu yazıcı kalem teknolojisinden faydalanılarak ortaya çıkarılan heykelin yapım aşamasında birçok yetenekli sanatçı görev aldı. Nissan Qashqai’nin Black Edition ismi verilen farklı bir modelinin heykeli olan bu eserin yapımına toplam 800 saat harcandı. 3D kalemlerin ucundan çıkan plastiklerin toplam uzunluğu ise 13.8 kilometreye ulaştı!

xl_MALC9900-650-80

Heykelin yapımında yer alan sanatçılardan Grace Du Prez, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

3Doodler’in kalemlerini kullanarak 3 boyutlu çizimler yapmaya bundan birkaç sene önce başlamıştım. Ancak ortaya koyduğumuz bu eser, bu güne kadar yapmayı hayal ettiklerimin bile çok daha ötesinde bir çalışma oldu. Bir yandan da 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin ne kadar geliştiğini gösteren bir eser.

Heykel yapılırken aracın her bir parçası ayrı ayrı çizildi ve daha sonra tekrar birleştirildi. Bunlar yapılırken aracın şemasına ve detaylı çizimlerine de başvuruldu. Böylece gerçeğini hiç aratmayan bir sanat eseri ortaya çıkmış oldu.

Nissan Qashqai Black Edition heykelinin nasıl yapıldığını daha iyi anlamak için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor