arama

“Ok Google” çalışmıyor: Peki nasıl düzeltilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Google Asistan’ın hepimizin kalıcı olarak mevcut asistanlarımızı ceplerimizde taşıdığımız fütüristik bir ütopyada var olmamıza yardım etmesi gerekiyordu. Ancak bunun yerine, pek çok Android kullanıcısı, bu özelliğin “Ok Google” ibaresini tekrar tekrar yanıt vermeyen bir telefona tekrar tekrar bıraktığını gördü. Hiç şüphesiz bu süreçte bazı garip bakış açıları çiziyor.

 

Ama henüz umutsuzluğa kapılmayın, ses tanıma yazılımının çalışmasını sağlayan ve başparmaklarınızı tekrarlayan gerilim yaralanmaları riskinden uzak tutan birkaç basit düzeltme var.

1. Dil ayarlarınızı kontrol edin

Google Asistan size yanıt vermiyorsa, belki de yanlış dili konuşuyorsunuzdur. ABD İngilizce birçok kullanıcı için varsayılan dil olacaktır, ancak yine de Ayarlar  menüsünde kontrol edilmeye ve gerektiği gibi değiştirmeye değer  . Bunu yapmak için Google uygulamasına ve ardından ana menüye gidin, ardından Ayarlar > Ses ( Arama altında ) öğesine gidin ve ardından Ses menüsünden uygun dilleri seçin.

Orada her biri bir onay kutusuyla düzinelerce dil seçeneği göreceksiniz, böylece istenirse birincil ve ikincil dilleri ayarlayabilirsiniz. Google, konuştuğunuz dili otomatik olarak algılar ve aralarında otomatik olarak geçiş yapar. Çok dilli iseniz, İngilizce dışındaki diller için ses tanıma özelliğinin bazen alt sınıf olabileceği konusunda uyarılmalıdır.

Dil ayarlarınızı kontrol edin

 

Dil paketinizi güncellemek de sorununuzu çözebilir. Aynı Ses menüsünden Çevrimdışı konuşma tanıma seçeneğine gidin ve İngilizce (ABD) dil paketinizi indirin veya güncelleyin.

 

Çevrimdışı dillerin güncel olduğundan emin olmak için kontrol edin.

2. Cihazınızdaki mikrofonu kontrol edin

Ses tabanlı bir sistem olarak Google Asistan, akıllı telefonunuzun mikrofonuna kesintisiz erişimden yararlanır. Google uygulamasını açtığınızda, arama çubuğunun sağ tarafındaki mikrofon simgesi tamamen biçimlendirilmiş çizgilerle kalın görünmelidir. Noktalı bir çizgi varsa, mikrofonunuzda bir sorun olabilir.

 

Bunun nedeni, genellikle şarj portunun yanında bulunan küçük mikrofon deliğindeki enkazdan kaynaklanabilir – bir emniyet pimi ile etrafta dikkatli bir şekilde çakmak veya temizlemek için benzer ve sık sık sorunu giderirsiniz. Bu işe yaramazsa, Google uygulamasında mikrofon ayarlarını kontrol edin.

Bazen, arka planda çalışan uygulamalar sesinizi mikrofona karışmasına neden olabilecek sesler çıkarır, bu yüzden bunları da kontrol edin ve gürültü yaptığınızı düşündüğünüz her şeyi kapatın.

 

3. Samsung’unuz varsa S Voice veya Bixby’yi devre dışı bırakın

Nedeni açık bir neden olmamasına rağmen, Google Asistan’ın (ve eski Google Asistan’ın) Samsung telefonlarında her zaman Bixby (veya eski S Voice uygulaması) ile uyumlu olmadığı anlaşılıyor. Bixby veya S Voice yüklü bir Samsung’unuz varsa ve bunun yerine Google’ın sesli yardımcısını kullanmayı tercih ederseniz, en iyi seçeneğiniz cihazınızdaki Bixby veya S Voice cihazını tamamen devre dışı bırakmak olabilir. Bunu yapmak için S Voice veya Bixby uygulamasının simgesini bulun ve uzun bir süre basılı tutun ve Devre Dışı Bırak seçeneğini belirleyin .

 

 

 

4. Tüm basit düzeltmeleri yapın

Bu, açık olduğunu belirtebilir, ancak Google Asistan’ın çalışmak için Kablosuz veya mobil veriye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bir arama yapmayı denemeden önce cihazınızın bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca, bu muhtemelen kitaptaki en eski tavsiyedir, hızlı bir yeniden başlatma yapmak için asla acıtmaz – bazen sihir gerçekten gerçekleşir. Son olarak, “Tamam Google” algılamasının gerçekte açık olduğundan emin olmak için kontrol edin. Bunu yapmak için Google uygulamasını ve ardından ana menüyü açın, ardından Ayarlar > Ses ( Aramaaltında )> “Sesli Eşleşme” algılama bölümüne gidin . Oradan, özelliği aç. .

 

5. “Ok Google” ses modelini yeniden test edin

Bazen bilinmeyen nedenlerle, Google Asistan verdiğiniz komutları saklamamaktadır. Her şey başarısız olursa, dijital arkadaşınızı yeniden eğitmek için zaman olabilir. Bunu yapmak için Google uygulamasını ve ardından ana menüyü açmanız ve ardından Ayarlar > Ses ( Arama )> Ses Eşleştirme’ye gitmeniz gerekir . Buradan,  başlangıçta ayarladığınız zaman olduğu gibi, ses modelini yeniden test et ve üç kez “Tamam Google” deyin.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor