arama

Periscope’ta 360 Derece Canlı Yayın Dönemi Başladı

Periscope'ta 360 derece canlı yayın dönemi başladı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Twitter tarafından satın alınmasının ardından sürekli olarak güncellenmeye devam eden Periscope isimli canlı yayın uygulaması, dün tekrar güncellendi ve 360 derece canlı yayın özelliğini de bünyesinde barındırmaya başladı.

Şuanda tüm Periscope ve Twitter kullanıcıları 360 derece çekilen canlı yayınları izleyebiliyor. Ancak yalnızca seçilmiş bazı kişiler 360 derece video çekme hakkına sahip. İlerleyen günlerde bu yeniliğin tüm Periscope sahipleri tarafından kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

360 derece canlı yayınlara bir örnek olarak aşağıdaki kaydı izleyebilirsiniz.

Dilerseniz Twitter’daki arama kısmına #Periscope360 yazarak da yalnızca 360 derecelik videolara ulaşabilmeniz mümkün.

Çekilen kayıtları oynatmak oldukça basit. Eğer masaüstü bilgisayar üzerindeyseniz fareyle basılı tutup sağa sola hareket ettirmeniz yeterli. Şayet mobil cihazınızdan 360 derece video izlemek istiyorsanız, telefonun yönünü değiştirerek görüntüyü de kendi bakış açınıza göre ayarlayabiliyorsunuz.

İşin en kötü yanı, video kalitesi pek de iyi değil. Zaten Periscope‘un genel olarak video kalitesi iyi değil ama 360 derecelik kayıtlar söz konusu olunca kalite daha da düşüyor. Ancak şu haliyle de gayet kullanılabilir durumda.

Facebook‘un canlı yayın özelliğinde 360 derecelik video kaydını test etmeye başlamasının ardından Periscope‘a gelen bu yenilik, Twitter ekibinin bir numaralı rakibinden daha hızlı hareket ettiğini gösteriyor. Muhtemelen Facebook da önümüzdeki aylarda Periscope‘un bu özelliğini bünyesine katacak. O zaman iki dev arasında kızışan rekabetin biz son kullanıcılar için ne gibi faydalı yenilikleri tetikleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor