arama

Pili Olmayan Bu Drone Havada Durabiliyor!

Pili olmayan bu drone havada durabiliyor
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Hobi ve fotoğrafçılık amaçlı kullanılan çoğu drone, havada en fazla 10 ila 30 dakika arasında bir süre durabiliyor. Daha fazlasını sağlamak için batarya kapasitesini büyütünce drone’un ağırlığı artıyor ve pili büyütme fikri geçerliliğini yitiriyor. Peki, bu ikilemi aşmanın hiçbir yolu yok mu? Görünen o ki var. Birazdan sizlere tanıtacağımız bu drone, her ne kadar şuanda prototip aşamasında olsa da bataryası olmadan uçabiliyor ve sonsuza kadar havada durabiliyor!

Bataryası olmayan bir drone ile sonsuza kadar havada durmak fikri ilk etapta kışkırtıcı ve gerçek dışı gelebilir. Ancak Londra’daki Kraliyet Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Samer Aldhaher, bunun gerçek olduğunu YouTube’a yüklediği bir video ile kanıtlamış bulunuyor.

4 adet pervanesi olduğu için quadrotor diye adlandırılan bu minik drone, bünyesinde kablosuz bir alıcıya sahip. Şuan için geliştirme aşamasında olmasından dolayı en fazla 12 cm yüksekliğe çıkabilen cihaz, bataryaya gerek duymadan gerekli gücü kablosuz alıcısı sayesinde temin ediyor. Ve şimdilik yalnızca sağ-sol şeklinde yatay eksende hareket edebiliyor. Tüm bunları oldukça kısıtlayıcı bulmanız normal, ancak ilk kez geliştirilen bataryasız bir drone için kesinlikle ümit verici.

İşin enteresan tarafı, Aldhaher’in geliştirdiği bu drone’da tamamen el yapımı donanım kullanılmış. Kim bilir, belki bu teknoloji dev firmaların da ilgisini çeker ve yakında insansız hava araçlarının bataryaya ihtiyaç duymadan uzun süre havada kalmalarına şahitlik ederiz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor