arama

Project Fi, Google tarafından çalıştırılan VPN ile gizlilik vaat ediyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

İnternet sağlayıcıları ve kablosuz taşıyıcılar, gerektiğinde, gelen ve giden trafiği görebilirsiniz. Bazı şirketlerin diğerlerinden daha iyi gizlilik politikaları vardır, ancak Google’ın Project Fi’si bir battaniye politikası yapamaz – çünkü taşıyıcı kendi ağını kontrol etmez ve bunun yerine T-Mobile ve Sprint gibi şirketlerden geri çekilir.

Bunu çözmek için Project Fi, abonelerin tüm trafiğini Google tarafından işletilen bir VPN üzerinden yönlendirmelerine olanak tanıyan yeni bir seçenek sunuyor. Bu, tüm trafiğin çıktığı ve telefonunuza döndüğü için şifreleneceği anlamına gelir. Bu nedenle, T-Mobile ve Sprint neye hazır olduğunuzu göremez.

Google, Ama trafik, Google’ın sunucularına gidecek olacak ziyaret etmekte olduğunuz görebilecek. Bir blog yayında, şirket “trafiğinizin Google hesabınıza veya telefon numaranıza bağlı olmadığını” ve bir e-postada, bir Google temsilcisinin şirketin verileri “diğer kullanıcı tanımlayıcıları” ile ilişkilendirmediğini doğruladı. . Temsilci ayrıca, HTTPS gibi şifrelenen trafiğin Google tarafından okunamayacağını da belirtti.

Proje Fi’sine göre, temsilci, “VPN’den gelen trafiği saklamamaktadır”. Ancak, Google, VPN ürününü ve diğer Fi ağ hizmetlerini iyileştirmek ve kötüye kullanımı izlemek de dahil olmak üzere, verileri az sayıda şekilde kullanmaya devam edebilir. Temsilci, Google’ın belirli bir kişiyi izlemesi için emredilebileceği durumlarda geçerli olacağı “geçerli yasalara ve yönetmeliklere veya mahkeme ya da hükümet emirlerinin gerektirdiği şekilde” de uyardı.

Sonuç olarak, Google’ın verilerinizin gözetimi, ağlarını gerçekten kullandığınız mobil operatörlerden daha fazla gizlilik sunacağına dair pazarlık yapıyorsunuz. Google’ın olacağı tamamen mümkün, ancak ne kadar güven söz konusuysa, VPN hizmetleri söz konusu olduğunda açık gizlilik politikaları önemlidir.

Verilerinizi Google üzerinden yönlendirmeniz gerektiğinden, daha fazla mobil veri kullanacaksınız. Google, yaklaşık yüzde 10’u fazladan tahmin ediyor. Bu, veri kullanımıyla ilgili endişeleriniz varsa mükemmel değil. VPN’ler de hizmetinizi yavaşlatır, çünkü bağlantınız üçüncü bir tarafa yönlendirilir ve telefonunuza geri dönülür. Bir temsilci, VPN’nin “kullanıcının bağlantısının hızı ile yakından eşleştiğini” söyledi, ancak “bazı kullanıcılar hafif yavaşlama yaşayabilir”, özellikle de Google’ın VPN sunucularından uzaktaysa.

Bu, benzersiz bir soruna uygun olmayan bir çözümdür. Ama en azından bir çeşit çözüm ve Project Fi, abonelere hiçbir ek ücret ödemeden teklif ediyor. Şirket, otomatik olarak açık bir Wi-Fi ağına (Project Fi’nin mobil veri maliyetlerini düşürmek için yaptığı bir şey) bağlandığınızda trafiği korumak için bu VPN’yi kullanıyor. Artık bu seçenek yalnızca tüm trafikte kullanım için açılacak. Telefonunuz.

Bu özelliğin, bu hafta içinde beta sürümünde Android Pasta’da kullanıma sunulması bekleniyor. Project Fi ayrıca, Wi-Fi ile hücresel arasında daha iyi bir aktarım olduğunu ve bu sayede zayıf Wi-Fi bağlantılarının artık daha hızlı bir şekilde kapanmasını ve “% 40’a kadar” bir bağlantı olmadan zamanın kısılmasını sağladığını söylüyor.

etiketlerETİKETLER