arama

Quadrooter Açığı 900 Milyon Android Cihazı Tehdit Ediyor!

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Güvenlik uzmanları tarafından Quadrooter ismi verilen yeni bir zararlı yazılım, kısa süre yaklaşık 900 milyon Android cihazına bulaşmayı başardı. Normal bir uygulama gibi gözüken ve cihaza kurulduğu andan itibaren kısa süre içinde root (kök dizin) erişimi hakkını elde eden bu yazılım, Check Point isimli güvenlik firması tarafından fark edildi. Telefonu uzaktan root edebilen kötü niyetli hackerlar, zararlı yazılımdan etkilenen cihazda diledikleri bilgilere erişim hakkına da kavuşmuş oluyorlar. Bu da hackerların kamera ve mikrofon dahil olmak üzere tüm donanıma hakim olup özel hayatınızı ihlal edebileceği anlamına geliyor.

Bu açıktan etkilenen Android cihazları şu şekilde listeleniyor:

BlackBerry Priv, Blackphone 1 ve 2,
Google Nexus 5X, 6 ve 6P,
HTC One M9 ve HTC 10,
LG G4, G5, ve V10,
New Moto X by Motorola,
OnePlus One, 2 ve 3,
Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge,
Sony Xperia Z Ultra

Virüs, cihaza nasıl bulaşıyor?

İnternet üzerinden indirdiğiniz APK dosyalarını cihaza kurarken iki kez düşünmenin önemini bir kez daha hatırlatan bu zararlı yazılım, kurulum esnasında sizden herhangi bir sıradışı erişim izni istemiyor. Uygulama kurulduktan sonra cihazı kendi kendine root ediyor ve tüm kişisel bilgileriniz kötü niyetli hackerlar tarafından ele geçirilebilir hale geliyor.

Yukarıdaki listede ismi yer alan telefon üreticilerinin bu açığı kapatmak için Qualcomm’un yayınladığı yeni yazılım güncellemesini kullanıcılara dağıtması gerekecek.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor