arama

Samsung Aynı Telefonda Çift İşletim Sisteminin Patentini Aldı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Çıkardığı akıllı telefon modelleriyle Apple ile sert bir rekabete giren Samsung, yeni ve sıradışı fikirlerin patentlerini de almaya devam ediyor. Android 7.0 Nougat sürümüyle birlikte hayatımıza giren ekranı ikiye bölerek farklı uygulamaları çalıştırma özelliği, Samsung’u tatmin etmemişe benziyor. Bu özelliği daha da ileriye taşıyarak iki farklı işletim sistemini tek telefonda toplamaya niyetlenen Samsung, Android ve Windows Phone’u aynı cihazda sunmaya hazırlanıyor. Öyle ki, bu patent hayata geçerse kullanıcılar ekranı ikiye bölerek farklı iki işletim sistemini aynı anda çalıştırabilecekler.

samsung-dual-boot-ux-patent-4

Android ve Windows Phone işletim sistemlerini aynı cihazda kullanma fikri ise pek de yeni değil. Bugüne kadar üretilen telefonlarda genelde çift işletim sistemi kullanıldı. Ancak bir sistemden diğerine geçiş yapmak için telefonu yeniden başlatmak ve açılış ekranında işletim sistemini işaretlemek gerekiyordu. Samsung7un ATIV Q tablet/dizüstü karışımı modeli bu cihazlardan birisi. Hem Android’le çalışan, hem de Windows 8’i destekleyen bu tabletin daha da gelişmiş versiyonu üretilirse aynı ekranda iki işletim sistemini çalıştırabilmek mümkün hale gelebilir. Daha modern bir donanım ve yazılım teknolojisiyle bunu yapabilmek hayal değil.

Patent görüntülerine bakılırsa şu da anlaşılıyor: Ekranı ikiye bölerek farklı sistemleri çalıştırdığımızda, iki sistem arasında dosya alışverişi yapabilme özelliği de sağlanacak. Telefon ekranı tablet veya dizüstü bilgisayarlara nazaran daha küçük olduğu için sürükle-bırak hareketiyle belge ve fotoğraf aktarımı sağlanabilecek.

 

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor