arama

Samsung’un Hisseleri Dibe Vurdu

Samsung Hisseleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Samsung Electronics hisseleri, Galaxy Note 7 modelinin geri çağrılması kararının ardından sert bir düşüş yaşadı. Kısa süre önce yüzde 5.4’lük bir düşüş yaşayan şirketin piyasa değeri, geçtiğimiz Cuma günü milyarlarca lira kaybetti.

Geçtiğimiz hafta Galaxy Note 7 kullanıcılarına açık çağrıda bulunan Samsung, telefon sahiplerinin cihazlarını acil olarak kullanmayı bırakıp en yakın Samsung hizmet merkezi noktasına geri iade etmelerini gerektiğini duyurmuştu. Galaxy Note 7’nin fabrika çıkışı bataryalarının patladığı ve yangınlara yol açtığı yönündeki haberler bu kararın alınmasında etkili olmuştu.

Dünya genelinde 2.5 milyon kadar satan Samsung, yeni amiral gemisinin bu kadar kötü bir üne sahip olmasının ardından maddi değer kaybı yaşamaya devam ediyor.

Qantas dahil olmak üzere birçok havayolu şirketi de Galaxy Note 7 cihazlarının uçaklarda kullanılmasını engellemişti. Bazı havayolu firmaları ise bu yasağı yalnızca “Galaxy Note 7 uçakta şarj edilemez” şeklinde uygulamaya karar vermişti.

Koh Dong-Jin, president of Samsung Electronics Mobile Communications Business, speaks during a news conference in Seoul on September 2, 2016. Samsung said on September 2, it would suspend sales of its latest flagship smartphone Galaxy Note 7 as reports of exploding batteries threatened to damage the reputation of the South Korean electronics giant. / AFP / X90173 / KIM HONG-JI (Photo credit should read KIM HONG-JI/AFP/Getty Images)

Samsung Electronics bünyesindeki Mobil İletişim Departmanı’nın başkanı Koh Dong-Jin, Galaxy Note 7’nin satışlarının durdurulduğunu açıklarken. Yüz ifadesinden ne kadar can sıkıntısı yaşadığı anlaşılabiliyor.

samsung1

Yukarıdaki grafikte de görüleceği üzere Samsung’un hisse değeri 1,575 puan üzerinde seyrederken dünyanın farklı ülkelerindeki Galaxy Note 7 kullanıcılarının “Telefonun bataryası alev alıp şiddetli bir şekilde patladı, şarj taktığım telefon yandı” şeklindeki şikayetleri üzerine yapılan geri çağırma duyurusu, şirket hisselerinin günler içinde sert bir düşüş yaşayarak 1,493 puana düşmesine yol açmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.