arama

Sim Kartlar Tarihe Karışıyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • cengizhan kaya
 • 1 Star
  Loading...

 

Geliştirilen yeni bir teknolojiyle sim kartlar artık ilerleyen dönemlerde telefonların içine gömülü olarak kullanıcılara sunulacak. Bundan kısa bir zaman sonra ise eSIM teknolojisi sayesinde GSM kullanıcıları sürekli olarak sim kart değiştirmek zorunda kalmayacaklar.

Günümüzde dünya genelinde 800 dolaylarında mobil operatör bulunmaktadır. Bu operatörlerin her birinin kendine ait bir sim kartı bulunuyor. Kullanıcılar ise her numara taşıma işlemlerinde ve operatör değiştirme sırasında sim kartını değiştirmek mecburiyetinde kalıyor. Teknoloji şirketleri ise bu soruna çözüm bulmak ve bu sorunu ortadan kaldırmak üzere yoğun bir çaba sarf ediyor. Şirketler, eSIM adını verdikleri bu proje sayesinde tek tip SİM kart ile kullanıcıların karşısına çıkacaklar. Bu sim kart mobil cihazlarda gömülü olarak bulunacaklar ve kullanıcılar telefon satın alırken ayrı sim karttan kurtulacaklar. Bütün operatörleri destekleyecek olan bu yeni teknoloji sayesinde şirketler operatör değişiklerinde kullanıcıların her defasında sim kartlarını değiştirmesinin önüne geçerek onları büyük bir dertten kurtaracaklar.

2013 yılından bu yana çalışmalarını büyük çabayla sürdüren bu teknolojisi üzerine sürdüren Intel, Microsoft, Qualcomm şirketleri ortak bir şekilde sürdürmekteler. Bu teknoloji şu an Samsung Gear S3’te kullanılıyor. Bütün kullanıcıların bir yıl içinde eSIM adı verilen bu teknoloji ile buluşmaları bekleniyor. Bu teknoloji piyasaya çıktığı an uzun senelerdir bütün sim kart kullanıcılarının zamanla bu yeni telefonlara geçeceği ve harici sim kartlarından kurtulacağı kesindir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ