arama

Sony Xperia X Kullanıcılarına Alternatif İşletim Sistemi

Sony Xperia X
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

IOS ve Android işletim sistemlerinde yaşanan patlamaları olduğu dönemde piyasaya sürülen alternatif işletim sistemi Sailfish OS beklenen hizmeti sağlayamamış deyim yerinde ise tam bir hayal kırıklığı olmuştu. Daha sonra şansını Sony Xperia X üzerinde denemek isteyen Sailfish OS bu sefer oldukça iddialı.

Sailfish OS işletim sistemini geliştiren Jolla ile anlaşmış olduğunu resmen açıklamış durumdadır. Sony Mobile Jolla’nın işletim sistemini optimize etmesine izin vererek bir nevi risk almış oluyor. Önceki başarısız girişimler düşünüldüğünde aksiliklerin oluşması muhtemeldir. Avrupa genelinde satışa sunulacak ve kullanmak isteyenlerin ekstra bir ücret ödemeleri gerekecektir. Yaklaşık olarak 50 Euro olacağı bildirilen işletim sisteminin Sony Xperia X serisinde ki başarısı merak konusu haline gelmiştir. Jolla’nın Kuzey Amerika için ayrıca Sailfish X işletim sistemini de geliştireceği konuşulanlar arasında. Kötü olan ise bu sistemde Parmak sensorünün ve Fm Radyo gibi bazı özelliklerinin tam olarak çalışmadığı belirtildi. Geliştirilen işletim sisteminde ve ilerleyen süreçte güncellemelerle düzeltilecek gibi duruyor.

Sailfish OS Kullanımı ve Kurulumu

Sony Mobile için uyarlanan bu işletim sistemini kullanmak isteyenlerin bilmesi gerekenle vardır. Tüm riski göze alıyor ve bu yeni işletim sistemini Sony Xperia X akıllı telefonlarınızda kullanmak istiyorsanız, cihazı satın alırken size bir kurulum aracı verilecektir. Kurulumu kendiniz yapacaksınız. Ancak başlangıçta kurulum için Lunix PC’ye ihtiyacınız olacaktır. Bilinmesi gereken önemli bir diğer husus ise yurt dışında bulunan cihazların tüm hatlarının kullanıma açık olması gerektiğidir.

Merkezi Finlandiya olan Jolla’nın geliştirdiği Sailfish OS işletim sistemini kullanmak ne kadar akıllıca olur bilinmez ancak bildiğinizden şaşmamanızda da fayda var. Şimdiye kadar ki denemelerinde piyasada başarıyı elde edemeyen firmanın şimdiden sonrada başarılı olacağı beklenmiyor.

Üstelik cihazlarınızı kullanırken belli başlı uygulama kısıtlamaları ile karşılaşacak ve hatalardan kaynaklı olarak akıllı telefonunuzun nimetlerinden yararlanamayacaksınız. Kendini kanıtlamış lider bir işletim sistemi yüklü olan Sony Xperia X akıllı cihazlarınıza, yeni bir işletim sistemi olan Sailfih OS’u yüklemeyi neden ister kullanıcılar bilinmez. Birde bu kadar güçlü bir işletim sistemi yüklü iken riski olan bir işletim sistemine 50 Euro ödeme yapmanız da ekstra şaşırtıcı bir durum olabilir.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor