arama

SpaceX Japon milyarder Yusaku Maezawa’yı Ay’a gönderecek

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Bu akşam, SpaceX CEO’su Elon Musk Yusaku Maezawa, bir Japon milyarder ve Zozotown, Japonya’nın en büyük online giyim perakendecisi kurucusu (BFR şirketin gelecekteki kitlesel roket, Büyük Falcon Roket üzerinde Ay’ın etrafında binmek için ilk özel müşteri olacağını gösterdi ). Maezawa, 2023 gibi erken bir yolculuğa çıkmayı planlıyor ve tüm sürüşü #dearMoon adında bir sanat projesine dönüştürmek için sanatçıları yanına almak istiyor. Görev için bir web sitesi duyurudan sonra yayınlandı.

“Sonunda, Ay’a gitmeyi seçtiğimi söyleyebilirim! Sanatçılarla ay’a gitmeyi seçiyorum! ”Maezawa, bir SpaceX etkinliğinde yaptığı geziyi duyurmayı söyledi.

42 olan Maezawa, bildirildiğine göre 2.9 milyar $ güncel bir servete sahip uyarınca Forbes . Aynı zamanda hevesli bir sanat koleksiyoncusu ve 1982’de Jean-Michel Basquiat tarafındangeçen yıl Untitled adında bir resim üzerine 110.5 milyon dolar harcadı . Bir sanatçı olarak, diğer sanatçıları onun yolculuğunda onunla birlikte gelmeye davet etmek istiyor. Maezawa, BFR’de “tüm koltukları” satın aldığını ve Ay’ın etrafında bir haftalık bir görevde başkalarının ona katılmasını istediğini söylüyor.

“DÜNYANIN DÖRT BIR YANINDAN SEKIZ ILA SEKIZ SANATÇIYI BU GÖREVE AY’A KATILMALARI IÇIN DAVET ETMEK ISTIYORUM.”

“Bu misyonda Ay’a katılmaları için dünyanın dört bir yanından altı ila sekiz sanatçıyı davet etmek istiyorum” dedi. “Bu sanatçılardan Dünya’ya döndükten sonra bir şeyler yaratmaları istenecek ve bu başyapıtlar hayalperestlere hepimiz içinde ilham verecek.” Maezawa, hangi sanatçıların henüz davet etmek istediğine karar vermediğini söylüyor, ancak onları beğenecek. Ressamlar, müzisyenler, film yönetmenleri ve daha fazlası gibi birçok farklı alanı temsil etmek.

Maezawa, en sevdiği sanatçıların uzaya yolculuk edip etmeyeceklerini hayal ederek ilham aldığını söylüyor. “Ya Picasso Ay’a gitmiş olsaydı? Ya Andy Warhol ya da Michael Jackson ya da John Lennon? ”Diye sordu. “Peki ya Coco Chanel? Bunlar benim hayran olduğum tüm sanatçılar. ”

Musk, Maezawa’nın aslında bu uçuşu yapma fikriyle SpaceX’e geldiğini söyledi. Milyarder, uçuş için ne kadar ödediğini söylemeyi reddetti, ancak yolculuk onunla birlikte gelen sanatçılar için özgür olacak. Musk ayrıca, Maezawa’nın yaptığı aşağı ödemin, “BFR’nin maliyetini ve gelişimini ödemek için maddi bir etkiye sahip olacağı” kadar önemli olduğunu belirtti.

“PARASINI AĞZININ OLDUĞU YERE KOYAR. O YASAL. ”

Musk, “Fark yaratıyor” dedi. “Parasını ağzının olduğu yere koyar. O yasaldır. ”Musk ayrıca BFR’nin geliştirme maliyetinin yaklaşık 5 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

SpaceX, Maezawa’nın henüz görev için yapacağı özel bir eğitim türüne karar vermedi. Maezawa bir çevirmen aracılığıyla “Hiçbir şey taşa yazılmaz” dedi. “Tartışmaya başlayacağız ve ileriye doğru karar vereceğiz.”

Bu, SpaceX’in araçlarına Ay’da ücretli bir müşteri göndermeyi planladığını ilk kez açıklamıyor. Musk, Şubat 2017’de, iki kişinin , Falcon 9’un daha büyük bir versiyonu olan SpaceX’in Falcon Heavy roketinde, Ay’ın etrafında uçmak için “önemli bir depozito” koyduğunu iddia etti. Musk, bununla birlikte, yolculara ilişkin ayrıntılar vermedi. “Hollywood’dan kimse yok.” Uçuşun bu yılın bitiminden önce gerçekleşmesi bekleniyordu.

 

Ancak, SpaceX sonuçta Falcon Heavy Moon misyonunu çıkarmaya karar verdi. Falcon Heavy’nin Şubat ayında başladığı açılışta Musk, SpaceX’in insanları BFR’ye koymaya karar verdiğini söyledi. BFR, SpaceX’in insanları Ay’a ve Mars’a götürmek için geliştirdiği devasa yeniden kullanılabilir rokettir. Maezawa, Falcon Heavy uçuşundaki yolculardan biri olmalıydı. Diğer yolcuya ne olduğu belli değil.

“BELKI BU GEZIYE KATILIRDIM, BILMIYORUM.”

Bu yeni yolcuyu açığa çıkarmasına rağmen, SpaceX henüz kimseyi uzaya fırlatmıyor. Şirket bunun üzerinde çalışıyor. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı aracılığıyla, SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonundan mürettebatı taşımak için Dragon kargo kapsülünü güncelledi. Musk’a göre, plan şu an itibariyle, gemide yolcu olmadan aralık ayında yapılan bir test uçuşunda ilk kez Crew Dragon adlı aracı piyasaya sürmek olacak. Bu, NASA’nın açıkladığı son tarihlerden bir ay sonra. Şirket daha sonra 2019’un ikinci çeyreğinde iki kişilik bir ekiple kapsülün uçmasını umuyor. Muş, şu anda Commercial Crew’un halen SpaceX için öncelikli olduğunu savundu.

Bu arada Musk ve Maezawa, önümüzdeki aylarda Ay’ın misyonu hakkındaki haberleri kamuoyuna sunmaya devam edeceğini söylüyorlar. Ve Musk bile sanatçı yolculuğuna katılabilme olasılığını açık bıraktı. “Gideceğim kadarıyla emin değilim” dedi. “Belki bu geziye katılırdım, bilmiyorum.” Maezawa’dan bazı teşvikler aldıktan sonra Musk, bunu düşünebileceğini söyledi. “Evet, belki ikimizde de olacağız.”

etiketlerETİKETLER