arama

Spotify 100 milyon Premium kullanıcısına rağmen , yine de para kazanmıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • seorehberi seorehberi
  • 1 Star
    Loading...

Spotify, 100 milyondan fazla kullanıcının, müzik yayını hizmetinin premium abonesi olduğunu açıkladı. Haber, şirketin üç aylık kazanç raporuyla birlikte sunuldu; aynı zamanda şirketin, kullanıcı tabanını genişlettiğinde bile kar elde etmek için mücadele ettiğini açıkladı.

 

Soptify’nin dünya genelinde aylık toplam 217 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır; bunların 100 milyonu premium üye. Bu, Spotify’ı, Nisan başında dünya çapında 50 milyon kullanıcıya ulaştığı bildirilen Apple Music’in önüne çıkardı. Ancak ABD’de Apple, Spotify’ın 26 milyonu ile karşılaştırıldığında 28 milyon aboneyle öne çıkıyor. Spotify ise tüm dünyada büyümeye devam ediyor: hizmet geçtiğimiz günlerde ülkede şubat ayında başlattıktan sonra iki milyon Hintli kullanıcısını getirdi.

 

 

Spotify, bu çeyreğin sonunda 222 ila 228 milyon kullanıcıya ulaşmasını ve bu ücretli abone sayısını 110 milyona çıkarmasını bekliyor. Buna rağmen, abone sayısındaki bu artışa rağmen, şirket aynı zamanda, aynı yılın 169 milyon Euro tutarındaki zararı ile karşılaştırıldığında, 2019 yılının ilk çeyreğinde 142 milyon Avro (158.3 milyon $) tutarında bir mali zarar bildirdi. Bunlar büyük rakamlar, ancak bu hizmetlerle ilgili kurs için de aynı. Unutmayın, Amazon yıllarca zarar etti, Twitter da öyle. Yatırımcıların ne kadar bütçe ayırmalarına bağlı olarak yinede piyasayı elde edebilirler.

Spotify açıkça yakın zamanda karlı olmayı beklemiyor, ancak teknoloji ekosistemlerine girebileceği ve rekabetin altında kalabileceği alanlara doğru genişliyor. Podcast’lerin oluşturulması ucuzdur, özel izleyici kitleleri vardır ve daha da önemlisi, kayıt şirketlerinin görevlerini yerine getirmelerini talep etmemektedir. Google, Samsung ve Hulu ürünlerine bağlı özel tekliflerle, ortalama bir kullanıcı, Facebook’un MO gibi, zaten kullandıkları bir ürün veya hizmetle entegre etmek için Spotify’a kaydolma konusunda daha fazla bilgi istemektedir.