arama

Stephen Hawking, Hologram Tekniğiyle Hong Kong’daydı

Stephen Hawking, Hologram Tekniğiyle Hong Kong'daydı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Okan Düzgünlü
 • 1 Star
  Loading...

Dünyanın en ünlü fizikçilerinden Stephen Hawking, hologram teknolojisi yardımıyla Hong Kong’da kendisini dinlemek için hazır bulunan büyük bir kalabalığa hitap etti. Teknolojinin politika, eğlence ve iş hayatında ne derece köklü değişiklikleri yol açtığını gösteren bu adım, tüm dünyada ilgiyle takip edildi.

Etkinlik alkışlarla başladı

İngiltereli bilim adamı Hawking, geçtiğimiz Cuma günü kendisini merakla bekleyen oldukça geniş bir izleyici kitlesinin karşısına çıktı. Ancak tek bir farkla: Cismen ve bedenen o salonda değildi. Hologram teknolojisi sayesinde kendini bir anda salonun içinde bulunan Hawking’i bekleyen izleyiciler bir anda telefonlarına sarılıp bu anı ölümsüzleştirdi. Alkışlarla başlayan etkinlikte Hawking, kariyeri hakkında merak edilen sorulara cevap verdi. Diğer gezegenlerde yaşamın olma ihtimali, teknolojinin eğitim alanında kullanımı ve AB’den çıkış kararının İngiltere’ya olan etkisi üzerine konuşan Hawking ilgiyle takip edildi.

Trump’tan da bahsetmeyi unutmadı

75 yaşındaki fizikçi ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’la ilgili yorum yapmayı da ihmal etmedi. Sağ kanadın iktidara gelmesini bir başarı olarak yorumlayan Hawking, bu gelişmenin önümüzdeki yıllarda yaşanacak bilimsel yenilikler ve keşiflerde olumlu etkilerin meydana gelmesini umduğunu ifade etti.

En son 2006’da Hong Kong’a giden Hawking, ALS hastalığı ve motor nöron bozukluğundan muzdarip. Sinirlerine saldıran bu hastalık yüzünden felç olan ve yalnızca bilgisayar yardımıyla konuşabilen Stephen Hawking’in katıldığı bu etkinlik, Çinli bir oyun firması tarafından organize edildi.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor