arama

Sürücüsüz Araçlara ‘Kara Kutu’ Zorunluluğu Geliyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Google, BMW, Volkswagen, Daimler ve Tesla gibi dev şirketlerin üzerine büyük yatırımlar yaptığı sürücüsüz araç teknolojileriyle ilgili devletler de çeşitli aksiyonlar almayı sürdürüyor. Son olarak Almanya, otomatik pilot özelliğine sahip araba üreticilerine “kara kutu” kullanma zorunluluğunu getirmeyi planladığını duyurdu. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin Reuters’e yaptığı açıklamaya göre bu sayede muhtemel bir kaza anında hatanın hangi tarafta olduğu daha iyi anlaşılabilecek.

Tesla Motors Inc’in ürettiği Model S aracının otomatik pilot modundayken feci şekilde kaza yapmasının ardından otomatik sürüş teknolojisinin ne kadar güvenli olduğuyla ilgili şüpheler meydana gelmişti. Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, otomatik pilotta araç kullanan şoförlerin yola bakmak veya direksiyonu kontrol etmek zorunda olmadıklarını, ancak kemerleri bağlı şekilde ve uyanık olmaları gerektiğini dile getirdi. Ayrıca otomatik pilot teknolojisine sahip araba üreten firmaların da aracın hareketlerini takip edip kayıt altına alan kara kutuların zorunlu kılınması da konuşuldu. Yasa tasarısı diğer bakanlıkların da onayına sunulmak üzere bu yaz meclise sunulacak.

Audi, Mercedes ve BMW gibi dünyanın en büyük araba şirketlerinin bulunduğu Almanya’da devlet, otomobil üreticilerinin sürücüsüz araç geliştirip dünya genelinde global bir oyuncu olmalarını teşvik ediyor. Şansölye Angela Merkel, daha önce yaptığı açıklamalarda devlet olarak bu alana yatırım yapmayı planlayan şirketlere gereken yardımı yapacaklarını belirtmişti.

Sürücüsüz araçların sokaklarda tam manasıyla yaygınlaşması için 2020 yılı işaret ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.