arama

Sürücüsüz kamyon resmen yollara çıktı!

Sürücüsüz kamyon
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Tesla’nın öncülüğünü üstlendiği otonom, yani sürücüsüz arabaları çok yakın bir tarihte trafikte daha sık görmeye başlayabiliriz. Oldukça heyecan verici bulunan bu yeni araba modelleri çoğunlukla aileler ve gençler hedef alınarak tasarlanıyor. Bugün ise otonom araçlara dair yepyeni bir haber daha web sitelerinde yer aldı. ABD’li Otto isimli şirket tarafından geliştirilen sürücüsüz kamyon ilk kez trafiğe çıktı ve gayet başarılı bir şekilde varış noktasına ulaştı.

ABD’nin Ohio eyaletinde trafiğe çıkan ve Otto şirketi tarafından geliştirilen sürücüsüz bu kamyon, Perşembe günü otobanda test edildi. Ohio eyaleti tarafından toplam 15 milyon $ yatırım almayı başaran Otto, kendi kendine gidebilen bir araç üretebilmenin haklı gururunu çalışanlarıyla birlikte kutladı.

Ohio’daki bir paralı yolda test edilen araçla ilgili açıklama yapan yetkililer, şerit çizgilerinin net bir şekilde çekildiği ve genelde düz enlemde uzayan paralı yolun kamyonu test etmek için gayet ideal bir tercih olduğunu dile getirdi. Her ne kadar bu kamyon sürücüsüz olsa da, herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için araçta bir de sürücü yer aldı. Ancak araca hiç müdahale etmedi.

ABD’de otonom araçların test edilmesi ve bu yönde AR-GE çalışmalarının gerçekleştirilmesi için bütçe ayıran sayılı eyaletlerden birisi Ohio. Otto şirketi tarafından üretilen bu kamyonun başarılı olması sonucunda diğer eyaletlere fark atabilir. Kim bilir, belki bunun için çok fazla beklemelerine de gerek kalmaz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
67 Bin Yıl Önce Yaşamış İnsan Türü Bulundu